Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV 2023 (13th Gen i9-13900H, RTX 4060, 16GB, 1TB, 16" 3.2K 120Hz)
4.2/5
expert Review



Model: K6602VV
4.2/5
expert Review
Weight
1.90 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake)
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 4060
Size
16 inches
Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV (2023) is a premium 16" ultrabook. As the name implies, it features an OLED display. This screen covers 100% DCI-P3 gamut, and it is VESA-certified HDR True Black on top of being Pantone validated. It is powered by an Intel Core i9-13900H processor, which can reach boost clock speeds of up to 5.40 GHz. This productivity-focused laptop is further complemented by RTX 4060 GPU, 16GB of RAM, and 1TB of SSD storage.
Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV 2023 Full Specification
| Announced | Jan, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Creator |
| Dimension | 355.3 x 252 x 20 mm |
| Weight | 1.90 kg |
| Color Options | Quiet Blue, Cool Silver |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i9 13900H |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | E-Cores: 1.6 GHz /3.9 GHz P-Cores: 2.2 GHz/ 5.4 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 90W |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | 1x 8GB |
| Frequency | 4800MHz |
| Channel | Dual |
| Maximum Capacity | 24GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 NVMe PCIe 4 |
| Optical Drive | No |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 16:10 aspect ratio 3.2K (3200 x 2000) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA Certified HDR True Black 600, Pantone Validated, SGS Eye Care |
| Maximum Brightness | 400 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (Power Delivery, Display) 1x Thunderbolt 4 |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader, 1x SD 4.0 Card Reader |
| Ethernet | 1x RJ45 |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Fingerprint Scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard, 1.35mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 1080p FHD Camera With Privacy Shutter |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana and Alexa Support |
| Capacity | 6-cell 96 Wh Li-ion |
| Charging | 150W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | ProArt Creator Hub MyASUS |
Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV (2023) Overview:
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV 2023 with the Intel Core i9-13900H processor and NVIDIA RTX 4060 graphics.
Design and Display
The Vivobook Pro 16 has a premium looking sleek design. It features a military-grade all-metal design while remaining portable. Weighing around 1.9kg, it is easy to carry around and available in 3 color options: Quiet Blue, Solar Silver, and Cool Silver.
The 16-inch panel is an OLED panel with a 3.2K (3200x2000) resolution. It covers a 100% DCI-P3 color gamut and has an aspect ratio of 16:10. The 120 Hz screen is a non-touch glossy display that can reach a peak brightness of 600 nits. Additionally, it is VESA-certified HDR True Black on top of being Pantone validated.
Performance and Memory
Under the hood, ASUS Vivobook Pro 16 OLED has powered by Intel's 13th Gen Core i9-13900H processor. It has 14 cores and 20 threads with a max boost frequency of 5.4 GHz. On the GPU front, it features NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8GB of DDR6 VRAM. Vivobook Pro 16 has 16GB of DDR5 memory which can be upgraded to 24GB. With that, you also get 1TB of M.2 SSD.
Battery and Connectivity
In the tank, ASUS Vivobook Pro 16 OLED has a 6-cell 96 Wh Lithium Polymer battery. You can recharge with the 150W adapter in the box.
For wired connections, you get 2 USB Type-A ports, a single USB-C Thunderbolt 4 port alongside a USB 3.2 Gen 2 Type-C port, an HDMI slot, and a Micro SD card reader. Alongside that, you get WIFI 6E and Bluetooth 5.3 technology.
Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV 2023 (13th Gen i9-13900H, RTX 4060, 16GB, 1TB, 16" 3.2K 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV 2023 (13th Gen i9-13900H, RTX 4060, 16GB, 1TB, 16″ 3.2K 120Hz) | Rs. 2,72,222 |
Asus Vivobook Pro 16 OLED K6602VV 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

