Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 (Core Ultra 9 185H, 16GB, 1TB, 14" 3K OLED 120Hz)
4.0/5
expert Review



Model: UX3405MA
4.0/5
expert Review
Weight
1.20 – 1.28 kg
CPU Series
Intel Core Ultra Processors (Series 1)
GPU Name
Intel Arc Graphics
Size
14 inches
Asus ZenBook 14 OLED UX3405MA (2024) is a premium ultrabook with a 14" OLED 3K 120Hz display. It has a 100% DCI-P3 colour gamut and the top bezel is home to an FHD webcam with an IR function for Windows Hello login. Powering the Asus ZenBook 14 OLED is an Intel Core Ultra 9 185H coupled with an integrated Arc GPU. In terms of memory, it comes with 16GB RAM and 1TB SSD. Other than that, it comes with a 75Wh battery and a 65W charger.
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 Full Specification
| Market Status | In Stock |
| Launched | 14 December, 2023 |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.20 – 1.28 kg |
| Color Options | Ponder Blue |
| CPU Series | Intel Core Ultra Processors (Series 1) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| Cores / Threads | 16 Cores / 22 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.3 GHz / 5.1 GHz E-Cores: 1.8 GHz / 3.8 GHz LE-Cores: 1.0 GHz / 2.5 GHz |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | 2.35 GHz |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe 4.0 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 3K (2,880 x 1,800) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, 1.07 billion colours, 70% less harmful blue light, TÜV Rheinland-certified, SGS Eye Care Display |
| Maximum Brightness | 600 nits (HDR peak brightness), 400 nits (typical) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Audio | 1x 3.5mm headphone jack |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM, Privacy Shutter |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm key-travel |
| Trackpad | Touchpad with NumberPad |
| Webcam | FHD Camera with IR to support Windows Hello |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Configuration | Unspecified |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon Premium) |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Capacity | 4-cell 75 Wh Li-ion, 2S2P |
| Charging | 65W AC Adapter (Type-C) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | MyASUS |
| Military Grade | US MIL-STD 810H |
Are you looking for a powerful laptop that can sort all your computing needs for years to come? Then you might want to take a look at this Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 with Intel Core Ultra 9 185H processor.
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 Overview:
Design and Display
Asus Zenbook 14 OLED (UX3405MA) 2024 looks like a regular for the most part. The top case material on this thing is aluminium and has a 180° lay-flat hinge. It comes in a Ponder Blue colour option and has a trackpad that doubles down as number keys. As for the ports, you get all the things you need — a USB-A, two Thunderbolt 4s (USB-C), an HDMI port, and a combo audio jack.
The Asus Zenbook 14 OLED (UX3405MA) 2024 comes with a 14-inch display of 3K (2,880 x 1,800) resolution with a high 120Hz refresh rate. It has 16:10 aspect ratio, 600 nits peak brightness, and 100% DCI-P3 colour gamut. Moreover, the panel is OLED with a glossy finish and no touch support.
Performance and the rest
Other than that, the Asus Zenbook 14 OLED 2024 ensures smooth performance with the latest Intel Core Ultra 9 185H processor. The processor has 16 cores, 22 threads, and 24MB of L3 cache. It can also go up to 5.1 GHz of max clock speed. On top of that, it also packs integrated Arc graphics and a dedicated NPU. This brings a lot of AI functionalities to the laptop too.
In addition to the processor, the Asus Zenbook 14 OLED 2024 ships with 16GB LPPDDR5X RAM. This memory is actually onboard which means it cannot be upgraded any further. Other than that, there is an M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD slot, which is occupied by a 1TB unit. For power, it packs an integrated 75Wh battery and comes with a 65W Type-C charger.
- Check out other Asus Laptops available in Nepal.
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 (Core Ultra 9 185H, 16GB, 1TB, 14" 3K OLED 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,04,900 |
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus Zenbook 14 OLED (2024) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/01/Asus-Zenbook-14-OLED-2024-Price-in-Nepal.jpg)

