Asus Zenbook 14X OLED 2022 (12th Gen i7-1260P, MX550, 16GB, 1TB, 14" 4K Touch)
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Weight
1.4 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
NVIDIA GeForce MX550
Size
14 inches
Asus Zenbook 14X OLED 2022 Full Specification
| Announced | Jan, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.4 kg |
| Color Options | Pine Gray |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-1260P |
| Cores / Threads | 12 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 18MB |
| Base / Boost Clock | P Cores: 2.1/4.7 GHz E Cores: 1.5/3.4 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce MX550 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 2 GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Dual |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 NVME PCIe 4 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 16:10 aspect ratio 4K (3840 x 2400) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 0.2 ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | ScreenPad 2.0 (FHD +) |
| Maximum Brightness | 550 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Fingerprint Scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keys, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p Camera With Privacy Shutter |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon Premium) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana and Alexa Support |
| Capacity | 4-cell 63 Wh Li-ion |
| Charging | 90W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS |
Asus Zenbook 14X OLED 2022: Overview
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Asus Zenbook 14X OLED 2022 with the i7 1260 processor.
Display and Build
The Zenbook 14X OLED, as the name suggests, sports a 14" OLED display. It is a glossy panel with a resolution of 3840 x 2400 (4K) and an aspect ratio of 16:10. Besides, the screen covers 100% of the DCI-P3 color gamut and can hit a peak brightness of 550 nits. The overall build feels premium with its all-aluminium chassis. Despite that, the laptop only weighs 1.4 kg, so it's easy to carry around as your travelling companion.
Performance and Memory
Under the hood, Asus Zenbook 14X OLED has the 12th Gen Intel Core i7-1260P processor. This processor has 12 Cores (4 Performance + 8 Efficiency) and 16 threads and can hit a max turbo frequency of 4.7 GHz. On the GPU front, you are greeted with NVIDIA's GeForce MX550 with 2 GB of GDDR6 VRAM. Asus Zenbook 14X comes with 16GB of non-upgradable LPDDR5 RAM. You also get a 1TB M.2 NVMe SSD.
Battery and Connectivity
In the tank, Asus Zenbook 14X has a 63Wh Lithium Ion Battery. You can recharge it with the 90W adapter provided in the box. For wired connections, there is a USB Type-A port, 2 Thunderbolt 4 ports, an HDMI port, an SD card reader, and a 3.5mm headphone/microphone jack. Wireless connectivity is possible thanks to the onboard Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 technology.
Asus Zenbook 14X OLED 2022 (12th Gen i7-1260P, MX550, 16GB, 1TB, 14" 4K Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,27,777 |
Asus Zenbook 14X OLED 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus ZenBook 14X Space Edition Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/09/Asus-ZenBook-14X-OLED-Space-Edition-Price-in-Nepal.jpg)
![Asus ZenBook 14 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/11/Asus-ZenBook-14-UX3402-Price-in-Nepal.jpg)