Asus Zenbook 14X OLED Space Edition 2022 (12th Gen i7-12700H, 16GB, 1TB, 14" 2.8K Touch)
4.3/5
expert Review


Model: UX5401ZAS
4.3/5
expert Review
Weight
1.4 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
Intel Iris Xe
Size
14 inches
Asus Zenbook 14X OLED Space Edition 2022 Full Specification
| Announced | 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.4 kg |
| Color Options | Zero-G Titanium |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.30 / 4.70 GHz E-Cores: 1.70 / 3.50 GHz |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Unspecified |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Single |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 2.8K (2880x1800) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Pantone Validation, VESA DisplayHDR 500, Stylus support |
| Maximum Brightness | 550 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | Supports Asus NumberPad |
| Webcam | 720p Camera with privacy shutter |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon Premium) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana and Alexa Support |
| Capacity | 3-cell 63 Wh Li-ion |
| Charging | 100W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS |
Asus Zenbook 14X OLED Space Edition 2022 (12th Gen i7-12700H, 16GB, 1TB, 14" 2.8K Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,14,444 |
Asus Zenbook 14X OLED Space Edition 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus ZenBook 14X Space Edition Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/09/Asus-ZenBook-14X-OLED-Space-Edition-Price-in-Nepal.jpg)

![Asus TUF F15 2022 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/06/Asus-TUF-F15-2022-Price-in-Nepal.jpg)