boAt Airdopes 411 ANC
3.0/5
expert Review



3.0/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
10 mm dynamic
Battery Life
Unspecified
IP Rating
IPX4
EMI not available
boAt Airdopes 411 ANC Full Specification
| Date | March 22, 2022 In Nepal: April 12, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Airdopes |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Earbuds: IPX4 splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Black, Grey, Blue |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 10 mm dynamic bass drivers |
| Codecs | AAC, SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | Unspecified |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 25dB) |
| 360 Audio | No |
| Others | ENx Technology |
| Bluetooth | 5.2 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | boAt Hearables app |
| Size | 37 mAh (buds) / 320 mAh (case) |
| Music Playback | Unspecified (buds) / 17.5 hours (case) 60% volume |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 1.5 hours (buds) / 2 hours (case) Quick charge: 10 minutes = 1 hour playback |
| Features | Touch Gesture Volume Control, Sweat Shield |
boAt Airdopes 411 ANC Overview:
Design
First things first, the design of the boAt Airdopes 411 ANC encompasses an in-ear fit along with a slim, flat stem along its bottom. There is a signature boAt logo on the side. Talking about water and sweat protection, the earpieces have an IPX4 rating. Besides, the vertical charging case provided is square-ish in shape with round corners. Altogether, three color options are available here: Black, Grey, and Blue.
Audio
Shedding some light on the audio features, Airdopes 411 ANC comes with 10-mm dynamic drivers with a normal frequency range of 20 Hz to 20 kHz. These are tuned accordingly for a good bass experience, as per the company. As the name would suggest, this product delivers active noise cancellation, which can cancel out noise of up to 25 dB. However, there is no transparency mode or such.
Battery
Apart from that, the boAt Airdopes 411 ANC is shipped with a 37 mAh battery on each of the earbuds. Due to this, the bud alone lasts 5.5 hours of music and such at 50% volume. However, this playtime decreases slightly—by an hour to be exact—if you enable noise-canceling. If we bring the 320 mAh battery in the charging case into the game, this could last 17.5 hours of non-stop music (12 hours with ANC on). Another thing to think about when considering batteries is the charging time. The USB-C port in the case allows it to charge entirely within a 2-hour time frame. Plus, the Airdopes 411 ANC charge to full in 1.5 hours.
boAt Airdopes 411 ANC Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 5,299 |
boAt Airdopes 411 ANC User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![boAt Airdopes Supreme Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/03/boAt-Airdopes-Supreme-Price-Nepal.jpg)

