Dell Inspiron 14 5420 2022 (12th Gen i7-1255U, MX570, 16GB, 1TB, 14" FHD)
3.8/5
expert Review


3.8/5
expert Review
Weight
1.54 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
MX570
Size
14 inches
The Dell Inspiron 14 7420 is an ultrabook with a build of an aluminum lid and a plastic chassis. It is powered by an Intel 12th-generation Core i7-1255U processor, which is a 10-core (two Performance and eight Efficient), 12-thread processor with NVIDIA GeForce MX570 graphics. Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 are wireless connectivity options, which means you can get up-to-date connectivity medium.
Dell Inspiron 14 5420 2022 Full Specification
| Announced | Jun, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.54 kg |
| Color Options | Platinum Silver |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-1255U |
| Cores / Threads | 10 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 12MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 1.7 / 4.7GHz E-Cores: 1.2 / 3.5GHz |
| GPU | MX570 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 2GB DDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes (1x Soldered, 1x Free) |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 24GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | WVA LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | Full HD (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 35 ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Comfort View |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4 , Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0. Fingerprint |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Trackpad | Windows gestures multi-touch trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | 2x 2W |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 4-cell 54 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Dell Digital Delivery Dell Help & Support Dell Update SupportAssist |
If you are looking for a powerful and portable laptop, you might want to consider the Dell Inspiron 14 5420 (2022) with NVIDIA GeForce MX570 graphics.
Dell Inspiron 14 5420 (2022) Overview:
Performance
This laptop features a 12th Gen Intel Core i7-1255U processor, which has 10 cores and 12 threads and can boost up to 4.70 GHz. This means you can handle multitasking, productivity, and entertainment with ease. It is contemplated by an NVIDIA MX570 GPU. The ultrabook also comes with 16GB of RAM and a 1TB SSD, which provide fast performance and ample storage space for your files and programs. You can enjoy a smooth and responsive experience, whether you are working on a document, browsing the web, or streaming a video.
Display and Design
One of the highlights of the Dell Inspiron 14 5420 2022 is its 14-inch WVA display. This FHD+ panel has a resolution of 1920 x 1200 and a 16:10 aspect ratio. This gives you more vertical screen space and less scrolling, which is ideal for reading, writing, and viewing content. The display also has an anti-glare coating and a ComfortView feature, which reduce eye strain and enhance your comfort. The Dell Inspiron 14 5420 has a sleek and sturdy design. It comes with an aluminum exterior shell and a platinum silver color. Weighing only 1.54 kg (3.40 lbs), the thickness is 19 mm (0.75 in), making it easy to carry around. It also has a backlit keyboard, a precision touchpad, and a fingerprint reader for convenience and security.
Battery, Ports, and Connectivity
Fueling the ultrabook is a 4-cell 54Wh battery with 65W charging support. It also has a range of ports and slots to connect your devices and accessories. It has two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, one USB 3.2 Gen 2x1 Type-C port with Power Delivery and DisplayPort, one audio jack, one HDMI 1.4 port, one power adapter port, and one SD-card slot. For wireless connectivity, there is an Intel Wi-Fi 6E AX211 wireless card and Bluetooth 5.2.
Dell Inspiron 14 5420 2022 (12th Gen i7-1255U, MX570, 16GB, 1TB, 14" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 1,77,415 |
Dell Inspiron 14 5420 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Inspiron 14 7420 2022 (2-in-1) Price in Nepal [UPDATED]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Dell-Inspiron-14-7420-Price-in-Nepal.jpg)