Honor Play 10
4.2/5
expert Review


Model: ELA-LX3
4.2/5
expert Review
Display
6.4" 90Hz LCD
Chipset
Helio G81 (12nm)
Camera
Single (13MP)
Battery
Li-Po 5000 mAh
EMI not available
Honor Play 10 Expert Score Breakdown
Design and build
8.1/10
Display
8.1/10
Performance
8/10
Software experience
8.1/10
Cameras
7.5/10
Battery life
8.4/10
Value for money
8.5/10
Honor Play 10 Full Specification
| Date | September 08, 2025 In Nepal: September 21, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Honor Play10 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 167.7 x 77.7 x 8.6 mm |
| Weight | 189 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frames: Plastic IP rating: IP52 dust and splash resistance |
| Colors | Azul Cian, Negro Medianoche, Morado Estelar |
| Display Size | 6.74 inches |
| Display Type | TFT LCD |
| Resolution | HD+ (1600 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 260 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.7 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | Go edition |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 3GB / 4GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Variant | 3GB / 64GB, 4GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | 13MP, f/2.2 |
| Features | Unspecified |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 5MP, f/2.2 |
| Features | Unspecified |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | No |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Unspecified |
If you are in search of a good budget smartphone, then this Honor Play10 might be a great choice. Learn more about Honor Play 10 below:
Honor Play 10 Overview
Design and Build
The Honor Play 10 comes in Ocean Cyan and Midnight Black finishes. Other than this, the budget phone also gets an official IP52 rating, a side-mounted fingerprint reader, WiFi 5, Bluetooth 5.0, and 4G LTE connectivity.
Display
Talking about the display, the Honor Play 10 has a 6.74-inch LCD panel with an HD (1600 x 720 pixels) resolution. It has a teardrop notch that houses the front camera and pretty thick bezels at the bottom. At 167.7 x 77.7 x 8.55 mm and 189 grams, the Honor Play10 isn’t exactly tiny and lightweight, but still manageable in the hands.
Performance
Inside, there’s a MediaTek Helio G81 (12nm) chipset with up to 3GB RAM and 64GB storage. Its storage can be expanded via a microSD card as well, up to 1TB.
Camera system and Battery
The Honor Play 10 has a 13MP rear main camera and a 5MP selfie camera. It’s powered by a decent 5,000 mAh battery that supports 10W charging, which should last you around two days under normal use.
Honor Play 10 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Honor Play10 - 3GB - 64GB | Rs. 12,499 |
| Honor Play10 - 4GB - 128GB | Rs. 14,999 |
Honor Play 10 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
