iPhone 11
4.2/5
expert Review



4.2/5
expert Review
Size
6.1 inches
Chipset
Apple A13 Bionic
RAM
4GB
Single
12MP f/2.2
iPhone 11 Full Specification
| Date | Sep 20, 2019 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Number |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Weight | 194 gm |
| Build | Front: Corning Gorilla Glass Back: Corning Gorilla Glass Frames: Aluminum IP68 |
| Colors | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| GPU | 4-core |
| Single | 12MP f/2.2 |
| Size | 6.1 inches |
| Display Type | Liquid Retina IPS |
| Resolution | 828 x 1792 pixels 326 PPI pixel density 19.5:9 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 625 nits (typical) |
| Others | True Tone, Wide Color (P3) |
| SIM | Dual SIM (Nano‑SIM and eSIM) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 11 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 25 / 26 / 28 / 29 / 30 / 32 / 34 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 46 / 48 / 66 |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| CPU | – 2x Lightning (2.65 GHz) – 4x Thunder (1.8GHz) Hexa-core |
| OS | iOS 15 |
| UI Version | iOS 15 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64/128/256GB |
| Variant | 4/64GB, 4/128GB, 4/256GB |
| SD Card | No |
| Dual | Primary : 12 MPf/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS Ultrawide : 12 MP f/2.4, 120˚, 13mm |
| Features | Auto image stabilization, Burst mode, Quick Take video |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | TrueDepth Face ID |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Apple Lossless, Dolby Atmos, Spatial audio |
| Type | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Lightning |
| Type | Li-Ion 3110 mAh, non-removable |
| Charging | 18W Fast Charging |
| Wireless Charging | Qi Magnetic Wireless Charging |
| Features | Siri Assistant, VoLTE, Apple Pay |
iPhone 11 Overview, Price:
Here, we will walk through the full specifications and price of the iPhone 11.
Design and Display

Performance
Under the hood, the iPhone 11 is powered by an A13 Bionic chip. Despite being a two-generation older chipset, it is adequate for everyday chores and casual gaming. Similarly, the device is available with up to 256GB of storage. In terms of battey, it has a 3,110 mAh cell that supports 18W fast charging. Unlike its successors, a compatible charger is included in the box.
Camera, Others
Moreover, it has a couple of 12MP lenses at the back. The primary lens features optical image stabilization (OIS), while the ultrawide lens has a field of view (FOV) of 120 °. For selfies, it has a 12MP sensor on the aforementioned notch. Both the back and front cameras are capable of recording up to 4K@60fps video.

iPhone 11 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+128GB | Rs. 69,000 |
iPhone 11 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
