Lenovo Legion Pro 5i 2023 (13th Gen i7-13700HX, RTX 4070, 16GB, 1TB, 16" WQXGA 240Hz)
4.3/5
expert Review



4.3/5
expert Review
Weight
2.5 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 4070
Size
16.0 inches
Lenovo Legion Pro 5i 2023 Full Specification
| Announced | Jan, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 363.4 x 260.4 x 21.9 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Color Options | Onyx Grey, Abyss Blue |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13700HX |
| Cores / Threads | 16 Cores / 24 Threads |
| L3 Cache | 30MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.1 / 5.0 GHz E-Cores: 1.5 / 3.7 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 140W |
| Boost Clock | 2175 MHz |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 16.0 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-Sync |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Dolby Vision, DC dimmer, TÜV Low Blue Light, Advanced Optimus |
| Maximum Brightness | 500 nits (cd/m2) |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1x Always On) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (Power Delivery 140W, DisplayPort 1.4, data transfer) 1x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4,data transfer) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 1 x16GB |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit Keyboard |
| Trackpad | Windows Precision |
| Webcam | 1080p FHD Camera With E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 4-cell 80 Wh LiPo |
| Charging | 300W Slim Tip (3-pin) Supports Rapid Charge (80% in 30 min) |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Lenovo Vantage Lenovo PC Manager |
Here's a short description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Lenovo Legion Pro 5i 2023 (16IRX8) laptop with Intel i7, RTX 4070, and 240Hz screen.
Lenovo Legion Pro 5i 2023 (16IRX8) Overview
Design and Display
Performance and Memory
Alongside the smooth 240Hz screen, the Lenovo Legion 5 Pro 5i 2023 (16IRX8) ensures smooth performance with the combination of Intel's 13th-gen i7 processor and NVIDIA RTX 4070. The Core i7-13700HX processor has 16 (8 performance + 8 efficiency) cores and 24 threads. It has 30MB of L3 cache. Moreover, it can also go up to 5.0 GHz of max clock speed. As for the GPU, NVIDIA's RTX 4070, with a maximum TGP of 140W, can handle graphic-intensive workloads easily. In addition, Lenovo has also included an LA1 AI chip to improve fps in games.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo Legion Pro 5i 2023 (13th Gen i7-13700HX, RTX 4070, 16GB, 1TB, 16" WQXGA 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,69,000 |
Lenovo Legion Pro 5i 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Lenovo Legion Pro 7i Gen 8 16IRX8H Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Lenovo-Legion-Pro-7-Price-in-Nepal.jpg)
![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)