The Lenovo Legion Y7000P 16IRX9 (2023) is a high-performance gaming laptop featuring a 13th Gen Intel Core i7-13650HX processor and NVIDIA RTX 4060 GPU. It sports a 15.6" FHD IPS display with 144Hz refresh rate, 100% sRGB, and G-SYNC support. With 24GB DDR5 RAM, 512GB SSD, and a sleek Storm Grey design, it offers power and style for gamers and creators.
Lenovo Legion Y7000 16IRX9 (13th Gen i7-13650HX, RTX 4060, 24GB, 512GB, 16" FHD 144Hz)
4.3/5
expert Review
Out of Stock


Rs. 1,64,999
Model: 16IRX9
4.3/5
expert Review
Key Specs
See full specsWeight
2.4 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 4060
Size
16 inches
Available Variants
Rs. 1,64,999
Lenovo Legion Y7000 16IRX9 Full Specification
Launch
| Announced | Jan, 2023 |
| Market Status | In Stock |
Type
| Laptop Type | Gaming |
Body
| Dimension | 358.8 x 261.4 x 20.5-24.65 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Color Options | Strom Grey |
CPU
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13650HX |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.6 / 4.9 GHz E-Cores: 1.9 / 3.6 GHz |
GPU
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 140W |
| Boost Clock | 2370 MHz |
Memory
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | Unspecified |
Storage
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB PCIe NVMe, PCIe 4.0 x4 |
| SSD Slots | 2x M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Optical Drive | N/A |
Display
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | FHD (1980 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-Sync |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | TÜV Low Blue Light, Advanced Optimus |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
I/O Ports
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1x Always On) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4,data transfer) 1x USB 3.2 Gen 2 (Power Delivery 140W, DisplayPort 1.4, data transfer) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
Communication
| Ethernet | 1x RJ45 |
| WiFi | Wi-Fi 6 11AX (2×2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip |
Memory
| RAM | 24GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 2 x 12GB |
Input Devices
| Keyboard | Unspecified |
| Trackpad | Unspecified |
| Webcam | Unspecified |
Audio
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
Battery
| Capacity | 60 Wh |
| Charging | 230W Edge Tip (3-pin) Super Rapid Charge (10min charge |
Software
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Lenovo PC Manager Lenovo Vantage |
Lenovo Legion Y7000P 16IRX9 (2023) Overview:
Here's a short description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Lenovo Legion Y7000 16IRX9 laptop with Intel i7, RTX 4060, and 144Hz screen.
Design and Display
Sporting a sleek Storm Grey finish, the Legion Y7000P boasts a minimalist yet refined aesthetic. The top cover is made of anodized aluminum, offering both durability and a professional look. It comes with a 15.6-inch Full HD IPS panel supporting a 144Hz refresh rate, 100% sRGB color accuracy, NVIDIA G-SYNC, 300 nits brightness, and an anti-glare coating perfect for immersive gaming and accurate content creation in varied lighting conditions.
Performance and Memory
Alongside the smooth 144Hz screen, the Lenovo Legion 5 2024 ensures smooth performance with the combination of Intel's 13th-gen i7 processor and NVIDIA RTX 4060. The Core i7-13700HX processor has 16 (8 performance + 8 efficiency) cores and 24 threads. It has 30MB of L3 cache. It can also go up to 5.0 GHz of max clock speed. As for the GPU, NVIDIA's RTX 4060, with a maximum TGP of 140W, can handle graphics-intensive workloads easily. In addition, Lenovo has also included an LA1 AI chip to improve FPS in games.
The laptop has Lenovo's Coldfront 4.0 technology to cool this CPU/GPU combo. Lenovo Legion 5 ships with 24GB of fast DDR5 RAM. There are 2 M.2 2280 slots for secondary memory, one of which is preoccupied. The Legion 5 2024 packs a 4-cell 60Wh battery that supports Super Rapid Charge, which can charge the cells up to 80% in 30 minutes via the 230W adapter that ships in the box.
Connectivity and Rest
The Legion Y7000P is loaded with connectivity options, including two USB-C ports with DisplayPort 1.4 support, three USB-A ports, HDMI 2.1, Ethernet, and a 3.5mm headphone/mic combo jack. It also supports Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.1 for seamless wireless performance. Other features include a white-backlit keyboard, HD webcam with privacy shutter, dual microphones, and stereo speakers tuned with Nahimic Audio for immersive sound.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo Legion Y7000 16IRX9 (13th Gen i7-13650HX, RTX 4060, 24GB, 512GB, 16" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 24GB+512GB | Rs. 1,64,999 |
Lenovo Legion Y7000 16IRX9 User Reviews and Ratings
0.0/5
(from 0 total rating)5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Best Tech Deals
Compare with similar device
Related Comparison

![Lenovo Legion Pro 7i Gen 8 16IRX8H Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Lenovo-Legion-Pro-7-Price-in-Nepal.jpg)
![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)