MSI Vector GP68 HX 13VG 2023 (Intel Core i9-13980HX, RTX 4070, 32GB, 2TB, 16" QHD+ 240Hz)
4.5/5
expert Review



Model: 13VG
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" QHD+ 240Hz IPS
CPU
Intel Core i9-13980HX
GPU
NVIDIA RTX 4070
MSI Vector GP68 HX 13VG 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8/10
Battery life
8.5/10
Value for money
8.5/10
MSI Vector GP68 HX 13VG 2023 Full Specification
| Announced | January, 2023 In Nepal: September, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | MSI Vector |
| Dimensions (W x D x H) | 357 x 284 x 22.2 - 28.55 mm |
| Weight | 2.67 kg |
| Color Options | Cosmos Gray |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i9-13980HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz E-cores: 1.6 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.6 GHz E-cores: 4.0 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 32 |
| L3 Cache | 36MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 140W with Dynamic Boost |
| Boost Clock | Up to 2175 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | QHD+ (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | Wide View Angle |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Per-key RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Capacity | Li-Po 90 Wh |
| Charging | 280W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MSI Dragon Center |
| Features | Optimus |
Are you looking for a gaming laptop that can provide you with RAW power for your high-demand gaming needs? Then MSI Vector GP68 HX 13VG (2023) with i9-13980HX and RTX 4070 might just be what you are looking for!
MSI Vector GP68 HX 13VG (2023) Overview
The 13VG is one of the members of the MSI Vector GP68 HX line of offerings. It fits right between 13VF and 13VH with its configurations. Let's discuss the MSI Vector GP68 HX 13VG (2023) in further detail.
Design and Display
The Vector GP68 HX 13VG has a pretty standard gaming laptop design with a lifted screen connected with two hinges. This beast of a laptop falls on the beefier side closing in at almost 3 kilos. It is available in Cosmic Grey colour and boasts a Per-Key RGB gaming keyboard by SteelSeries. Meanwhile, on the screen side of things, it comes with a 16-inch IPS panel. This screen is also capable of a 240Hz refresh rate and 100% DCI-P3 colour gamut. Most importantly, it is a QHD+ screen with a resolution of 2,560 x 1,600 pixels.
Performance
The Vector GP68 HX 13VG flexes the Intel Core i9-13980HX and NVIDIA GeForce RTX 4070 under the hood. This processor has 24 cores and 32 threads in total and can achieve a max turbo frequency of 5.60 GHz. Meanwhile, the dedicated graphics card has 8GB GDDR6 RAM and can clock in at up to 2,175 MHz. In addition to that, this laptop comes with 32 GB DDR5-5600 RAM by default. If you ever find yourself in need of more RAM power, you can double the RAM capacity on this laptop. Meanwhile, the Vector GP68 HX 13VG also comes with a whopping 2TB of PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD out of the box. It also has one M.2 SSD slot that is compatible with NVMe PCIe Gen 5 for further storage expansion.
Battery and the rest
This laptop is powered by a 4-cell 90Wh Lithium-polymer battery pack and can juiced up by a 280W AC adapter. It comes with a wide array of ports, namely a Thunderbolt 4, a Type-C USB 3.2 Gen 2, a Type-C USB 3.2 Gen 2 with PD support, a Type-A USB 3.2 Gen 1, a Type-A USB 3.2 Gen 2, an HDMI 2.1 with 8K@60Hz support, an SD card reader, a headphone/mic combo jack, and a 2.5 Gb ethernet port. Lastly, it supports WiFi 6E and Bluetooth v5.3 for wireless connectivity.
MSI Vector GP68 HX 13VG 2023 (Intel Core i9-13980HX, RTX 4070, 32GB, 2TB, 16" QHD+ 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+2TB | Rs. 3,47,700 |
MSI Vector GP68 HX 13VG 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![MSI Vector GP68HX (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/11/MSI-Vector-GP68-HX-13V.jpg)
![MSI Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Laptops-Price-in-Nepal-March-2023-Update.jpg)