Realme GT Neo 3T
4.1/5
expert Review



4.1/5
expert Review
Size
6.62 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 870 5G (7nm)
RAM
8GB LPDDR4x
Single
16MP f/2.45
Realme GT Neo 3T Full Specification
| Date | June 07, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Realme GT |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 162.9 x 75.8 x 8.65 mm |
| Weight | 194.5 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Plastic |
| Colors | Dash Yellow, Drifting White, Shade Black |
| GPU | Adreno 650 |
| Single | 16MP f/2.45 |
| Size | 6.62 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 20 : 9 aspect ratio 2400 x 1080 pixels 397 PPI pixel density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 360Hz (Up to 1000Hz instant) |
| Brightness | 1300nits (peak) |
| Others | 100% DCI-P3 |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | B1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 38 / 39 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 5G (7nm) |
| CPU | Octa-core – 4x Cortex-A55 (1.8GHz) – 3x Cortex-A77 (2.4GHz) – 1x Cortex-A77 (3.2GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | Realme UI 3.0 |
| Promised Updates | No promised platform upgrades |
| RAM | 8GB LPDDR4x |
| Storage | 128/256GB UFS 3.1 |
| Variant | 8/128GB, 8/256GB |
| SD Card | No |
| Triple | Ultrawide : 8MP f/2.25, 119º FoV Primary : 64MP f/1.79 Macro : 2MP f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama, Tilt-Shift, Street Photography, Super Nightscape |
| Video | 1080p @ 30/120fps, 720p @ 30/240fps |
| Features | Panorama, Portrait, AI ID photo |
| Video | 1080p @ 30 fps, 720p @ 30 |
| Fingerprint | In-display |
| Face Unlock | AI Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos, Hi-Res Audio |
| Type | Light, Magnetic induction, Proximity, Acceleration, Gyro |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W SuperDart Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Tactile Engine 2.0 |
Realme GT Neo 3T Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 59,999 |
Realme GT Neo 3T User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Realme GT Neo 3 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/02/Realme-GT-Neo-3-Price-Nepal.jpg)
