Realme Pad X
4.3/5
expert Review



4.3/5
expert Review
RAM
4/6GB
Size
11 inches
Chipset
Snapdragon 695 5G (6nm)
Single
Primary: 13MP
EMI not available
Realme Pad X Full Specification
| Date | May 25, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Realme Pad |
| Dimension | 7.1mm (thick) |
| Weight | 499 gm |
| Build | Frames: Aluminum Back: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Star Grey, Sea Blue, Bright Chessboard Green |
| Laminated | No |
| Microphones | Yes |
| GPU | Adreno 619 |
| Cellular | No |
| Single | Primary: 13MP |
| Size | 11 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 5 : 3 aspect ratio 2000 x 1200 pixels 212 PPI pixel density |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 450 nits |
| Others | Sunlight mode, Reading mode, Dark mode, Night mode |
| Single | 8MP |
| Chipset | Snapdragon 695 5G (6nm) |
| CPU | – 6x Cortex-A55 (1.7GHz) Octa-core – 2x Cortex-A78 (2.2GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | Realme UI 3.0 for Pad |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4/6GB |
| Storage | 64/128GB |
| Variant | 4/64GB, 6/128GB |
| SD Card | Yes (Up to 512GB) |
| Features | Unspecified |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Portrait Centered |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Stylus | Realme Stylus |
| Keyboard | Realme Smart Keyboard |
| Others | No |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speakers | Yes (4-speaker surround sound) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos, Hi-Res, Smart PA |
| Type | Unspecified |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 8340 mAh, non-removable |
| Charging | 33W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Screen Cast, PC Connect |
Realme Pad X Overview:
Design

- Meanwhile, check out all the prices and specs of tablets from Realme here!
Display
As for the display, it has an 11-inch 2K resolution display with 16.7 million colors. This LCD screen has a TÜV Rheinland-certified hardware-level blue light filter, as well as Sunlight Mode and DC dimming. Additionally, its max brightness sits at 450 nits and it has a 240Hz touch sampling rate. The Realme Pad X also comes with stylus support that has 4096 levels of pressure sensitivity. It charges magnetically when attached to the device's side. In addition, users can also buy an official keyboard with a 1.3mm key travel to make typing easier.
Performance
Inside, Realme has packed a Snapdragon 695 SoC coupled with up to 6GB of RAM and up to 128GB of storage. Similarly, Realme UI 3.0 for Pad handles the software front which includes features such as PC Connect and split-view.
Audio, Battery
Moving on, the Pad X gets a quad-speaker treatment that also supports Dolby Atmos. Fueling the tablet is an 8340mAh battery that supports 33W fast charging.
Others
For optics, it has a 13MP rear camera and an 8MP lens with a 105° field of view. The front camera also enjoys Apple's center stage-like capability that helps to maintain focus on the subject even when you move about.
Realme Pad X Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 44,999 |
Realme Pad X User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison




