Redmi 10 (2022)
3.7/5
expert Review



3.7/5
expert Review
Size
6.5 inches
Charging
18W Fast Charging
Battery Type
Li-Po 5000 mAh, non-removable
Single
8MP f/2.0
EMI not available
Redmi 10 Full Specification
| Date | March 22, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Number |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 161.95 x 75.53 x 8.92 mm |
| Weight | 181 gm |
| Build | Frames: Plastic Back: Polycarbonate Front: Corning Gorilla Glass 3 No IP rating |
| Colors | Pebble White, Carbon Gray, Sea Blue |
| GPU | Arm Mali-G52 |
| Single | 8MP f/2.0 |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 2400 x 1080 pixels 405 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Reading Mode 3.0 |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900MHz |
| 3G Bands | B1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | MediaTek Helio G88 4G (12nm) |
| CPU | – 6x Cortex-A55 (1.8 GHz) – 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) Octa-core |
| OS | Android 11 |
| UI Version | MIUI 12.5 |
| Promised Updates | No |
| RAM | 4/6GB LPDDR4X |
| Storage | 64/128GB eMMC |
| Variant | 4/64GB, 6/128GB |
| SD Card | Yes |
| Quad | Primary : 50MP f/1.8 Macro : 2MP f/2.4 Depth : 2MP f/2.4 Ultrawide : 8MP f/2.2, 120° FOV |
| Features | Portrait, Night mode |
| Video | 1080p @ 30fps, 720p @ 30fps |
| Features | Portrait, Auto HDR |
| Video | 1080p @ 30fps, 720p @ 30fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | FM Radio |
| Type | Accelerometer, Ambient, Proximity, Vibration, Electronic Compass, IR Blaster |
| WLAN | WiFi, Dual-Band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, BeiDou |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | AI Face Unlock |
Redmi 10 (2022) Overview, Price:
Here, we will discuss the full specifications and price of the Redmi 10 (2022). While this may seem to be a fresh addition to the Redmi lineup, it is essentially the same phone as the Redmi 10 from last year. To make it more relevant for this year, the business renamed its old phone with the 2022 suffix.
Design, Display
The Redmi 10 (2022) keeps the same "Evol" design as last year's Redmi 10. The rear has an enlarged rectangular module, and the front has a punch-hole cutout in the center for the selfie camera. For biometrics, there is a side-mounted fingerprint sensor. It's available in Pebble White, Carbon Gray, and Sea Blue colors.

Performance
Performance for the Redmi 10 2022 is more than adequate for everyday chores with MediaTek Helio G88 SoC. This is paired with up to 6GB of LPDDR4X RAM and up to 128GB of eMMC storage. While some manufacturers have begun to offer UFS storage on lower-cost devices, eMMC appears to be a letdown here. Similarly, the phone operates on the Android 11-based MIUI 12.5.
Cameras, Others
As for photos, the Redmi 10 (2022) has a quad rear camera with a 50MP primary sensor, 8MP ultrawide, and a couple of 2MP macro and depth lenses. For selfies, there is an 8MP camera. Furthermore, a 5000mAh battery powers the device throughout the day. Although the phone supports 18W fast charging, it comes with a higher 22.5W charger out of the box. For connectivity, it supports dual-band WiFi and Bluetooth 5.1.
Redmi 10 (2022) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+64GB | Rs. 20,499 |
| 6GB+128GB | Rs. 23,999 |
Redmi 10 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


