Redmi Buds 4 Lite
3.0/5
expert Review



3.0/5
expert Review
Type
Half-in-ear
Driver
12 mm dynamic
Battery Life
Up to 5 hours
IP Rating
IP54
EMI not available
Redmi Buds 4 Lite Full Specification
| Date | December 27, 2022 In Nepal: May 23, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Fit | Half-in-ear |
| Series | Buds 4 |
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: 18.22 × 32.24 × 19.63 mm Case: 47.3 × 55.6 × 22.2 mm |
| Weight | Earbuds: 3.92 gm Case: 26.7 gm |
| IP Rating | Earbuds: IP54 dust and splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Sunset Orange, Trendy Green, Sunny White, Midnight Black |
| Ear Tip Sizes | No |
| Driver | 12 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 2 mics (1 on each side) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Low Latency Mode, ENC |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | Xiaomi Earbuds |
| Size | 35 mAh (buds) / 320 mAh (case) |
| Music Playback | 5 hours (buds) / 20 hours (case) |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 1.5 hours (buds) / 2 hours (case) |
| Features | AI Noise Cancellation |
Redmi Buds 4 Lite Overview:
Design
To start with, the Redmi Buds 4 Lite are feathery, weighing around 3.92 g per piece. Not only the buds, but the case itself is lightweight, measuring around 26.7 g. This is due to the miniature design of the case. The buds are semi-in-ear in design and feature a sleek stem with touch controls. Also, the buds come with an IP54 certification, so there are fewer worries about dust and water ruining your device. The color choices are vibrant: Sunset Orange, Trendy Green, Sunny White, and Midnight Black.
Audio
Okay, let's talk about the audio here. The lite version of the Redmi Buds 4 comes fitted with a 12-mm driver that has a double-layer polymer composite diaphragm. The company claims to offer clear treble along with thick bass. We cannot expect ANC at this price range. However, the ENC for calls is something we got with the buds: they feature a high-sensitivity microphone that collaborates with a noise-cancellation algorithm to provide clearer calls.
Other features
There is a 5-hour playback time on each earbud. Additionally, you get up to 15 hours of music along with the charging case. That’s a combined 20 hours of playback with the Buds 4 Lite. And the USB Type-C port is what allows for charging. Furthermore, Bluetooth 5.3 connectivity is available here. And you can pair it with both Android and iOS devices within 10 meters of the periphery.
Redmi Buds 4 Lite Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 3,499 |
Redmi Buds 4 Lite User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


