Redmi Buds 4
4.6/5
expert Review


4.6/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
10 mm dynamic
Battery Life
Up to 6 hours
IP Rating
IP54
EMI not available
Redmi Buds 4 Full Specification
| Date | October 4, 2022 In Nepal: May 13, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Buds |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Earbuds: 4.5 gm Case: 55 gm |
| IP Rating | Earbuds: IP54 dust and splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Light Blue, White |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 10 mm dynamic drivers |
| Codecs | AAC, SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 4 mics (2 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 32dB) |
| 360 Audio | No |
| Others | Transparency Mode, Low Latency Mode, ENC |
| Bluetooth | 5.2 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | Xiaomi Earbuds |
| Size | mAh Unspecified |
| Music Playback | 6 hours (buds) / 30 hours (case) With ANC off |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | Speed Unspecified Quick charge: 5 minutes = 1 hour playback |
| Features | Hybrid & Adaptive ANC, AI noise reduction, Touch Controls |
Redmi Buds 4 Overview:
Design
Xiaomi's Redmi Buds 4 follows a similar design pattern to its Buds Essential and most AirDots lineups. The same canal-style design with an in-ear fit! Nonetheless, they get an IP54 protection rating plus the vertical charging case. This TWS comes in only two light (and only light) colors: light blue and white.
Audio
The Buds 4 is equipped with a 10-mm driver with an ultra-thin 6 μm (micrometer). Tuned by Xiaomi Acoustic Lab, these buds produce a more professional frequency curve, deeper bass, and brighter vocals. Additionally, the calls use AI noise reduction here, using the two-mic setup (one feed-forward and one talk). And there is a dedicated low-latency mode for gamers.
Noise Canceling
Thanks to its hybrid active noise cancellation (ANC) system, rated at 35 dB, the Buds 4 effectively block out unwanted external sounds, allowing you to indulge in your music without any distractions. This is due to the dual-mic setup mentioned above, which adds to this ANC capability by intelligently reducing background noise for a more immersive listening experience. Moreover, the Buds 4 features a dual-transparency mode that enables you to blend between enjoying your favorite tunes and staying aware of your surroundings.
Battery
Nevertheless, the 4th version of Redmi Buds caters to you with all those features for 6 straight hours. Paired with the included charging case, these earbuds offer an impressive battery life of up to 30 hours, ensuring you can enjoy your music, podcasts, or calls throughout the day without worrying about running out of power.
Connectivity
The Redmi Buds 4 implements Bluetooth 5.2 for connections. Further, the instant connection feature of the Redmi Buds 4 simplifies the pairing process. These buds can simply detect whether they are inside ears or not and function accordingly. The Redmi Buds 4 can be paired with your smartphone via the Xiaomi Earbuds app ( Android | iOS ) for enhanced functionality and customization options.
Redmi Buds 4 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 6,999 |
Redmi Buds 4 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


