Redmi Note 15 Pro Plus 5G
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Display
6.8" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 7s Gen 4 (4nm)
Camera
Triple (200MP + 8MP + 2MP)
Battery
Si-Ca 6500 mAh

Redmi Note 15 Pro Plus Review: Is it the best value for the price?
Read Full ReviewRedmi Note 15 Pro Plus 5G Expert Score Breakdown
Design and build
9.5/10
Display
9.2/10
Performance
8.8/10
Software experience
8.6/10
Cameras
9/10
Battery life
9.4/10
Value for money
9/10
Redmi Note 15 Pro Plus 5G Full Specification
| Date | December 12, 2025 In Nepal: 19 Jan 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Note 15 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 163.3 x 78.3 x 7.9 mm |
| Weight | 205 gm |
| Build | Back: Gorrila Glass 7i Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68/69K dust and water resistance |
| Colors | Glacier Blue, Mocha Brown, Black |
| Size | 6.83 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | QHD+ (2712 x 1280 pixels), 19 : 9 ratio, 439 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz, 2560Hz (Instantaneous) |
| Brightness | 3200 nits (HDR) |
| Others | 1920Hz high-frequency PWM dimming, DCI-P3 Colour Gamut |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A720 (2.7 GHz) - 3x Cortex-A720 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A520 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | HyperOS 2 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Variant | 8GB / 256GB, 12GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 200MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.4” ISOCELL sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.0" sensor Macro: 2MP, f/2.4 |
| Features | Magic sky change, Video super anti-shake, Privacy protection watermark |
| Video | 4k @ 24/30fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 30 fps |
| Modules | 32MP |
| Features | Soft halo, Dynamic photo |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Hi-Res Audio, Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | WI-Fi 6e, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 100W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Pressure Release Valve |
Redmi Note 15 Pro Plus 5G Overview
Display and Design
The Redmi Note 15 Pro Plus features a refreshed, uniform design across the Note 15 series, highlighted by a square camera module. It features IP68/IP69K water- and dust-resistance, making it highly durable. On the front, there’s a 6.83-inch quad-curved AMOLED display with 1.5K resolution (2712 × 1280) and a 120Hz refresh rate. The curved panel adds a premium touch, while Gorilla Glass Victus 2 protects the screen.
Camera
The global Redmi Note 15 Pro Plus packs a 200MP main camera with OIS, replacing the 50MP Light Hunter 800 sensor from the Chinese variant. However, the telephoto camera is missing on the global model, which is disappointing. The setup is completed by an 8MP ultrawide and a 2MP auxiliary lens. On the front, you get an upgraded 32MP selfie camera.
Performance
The phone is powered by the Snapdragon 7s Gen 4 chipset, a minor upgrade over the Snapdragon 7s Gen 3. It delivers reliable day-to-day performance but isn’t a major generational leap. The device comes with 8GB or 12GB RAM and 256GB storage and runs HyperOS 2 based on Android 15 out of the box.
Battery and Extras
The Redmi Note 15 Pro Plus houses a 6,500mAh battery, slightly smaller than the Chinese version, but now supports faster 100W charging. Additional features include dual speakers, an X-axis linear motor for better haptics, and a solid overall midrange-like experience.
Redmi Note 15 Pro Plus 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Redmi Note 15 Pro Plus - 8GB - 256GB | Rs. 59,999 |
| Redmi Note 15 Pro Plus 5G - 12GB - 512GB | Rs. 66,999 |
Redmi Note 15 Pro Plus 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
