Samsung Galaxy M54 5G
4.3/5
expert Review


4.3/5
expert Review
Charging
25W Fast Charging
Battery Type
Li-Po 6000 mAh, non-removable
Single
32MP, f/2.2
RAM
8GB
Samsung Galaxy M54 5G Full Specification
| Date | March 24, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy M |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 164.9 x 77.3 x 8.4 mm |
| Weight | 199 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Plastic No IP rating |
| Colors | Dark Blue, Silver |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Single | 32MP, f/2.2 |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 393 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio 2400 x 1080 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Vision Booster |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 20 / 26 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 28 / 40 / 41 / 66 / 77 / 78 |
| CPU | Octa-core – 4x Cortex-A78 (2.4 GHz) – 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| OS | Android 13 |
| UI Version | One UI 5.1 |
| Promised Updates | 4 years of OS updates 5 years of security updates |
| Chipser | Exynos 1380 5G (5nm) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128/256GB |
| Variant | 8/128GB, 8/256GB |
| SD Card | Yes (Hybrid) |
| Triple | Macro : 2MP, f/2.4 Ultrawide : 8MP, f/2.2, 123° FOV Primary : 108MP, f/1.8, PDAF, OIS |
| Features | Photo/GIF Remaster, Object Eraser |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Features | Portrait |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Dual) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic, Gyro, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct |
| Bluetooth | 5.3 |
| GPS | Yes, with GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Linear haptic motor, Voice Focus |
Samsung Galaxy M54 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+128GB | Rs. 48,000 |
Samsung Galaxy M54 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


![Samsung Mobile Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Samsung-Mobile-Price-in-Nepal.jpg)