Samsung Galaxy Tab S9+
3.7/5
expert Review

3.7/5
expert Review
Size
12.4 inches
Chipset
Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (4nm)
RAM
12GB
Battery Type
10,090 mAh, non-removable
EMI not available
Samsung Galaxy Tab S9+ Full Specification
| Date | July 26, 2023 |
| Market Status | Upcoming |
| Series | Galaxy Tab S |
| Dimension | 285.4 x 185.4 x 5.7 mm |
| Weight | 581 gm (Wi-Fi) / 586 gm (5G) |
| Build | Back: Aluminum Front: Corning Gorilla Glass Frames: Aluminum IP68 |
| Colors | Graphite, Beige |
| Laminated | Yes |
| Microphones | Yes |
| GPU | Adreno 740 |
| Cellular | 4G Bands: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B12 / B13 / B17 / B20 / B25 / B26 / B28 / B32 / B66 5G Bands: SA/NSA 3G Bands: B1 / B2 / B4 / B5 / B8 2G Bands: GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 |
| Size | 12.4 inches |
| Display Type | AMOLED 2X |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels 274 PPI pixel density 16:10 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Not Specified |
| Brightness | 650 nits |
| Others | Variable refresh rate, S Pen compatibility |
| Single | 12MP |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (4nm) |
| CPU | – 3x Cortex-A510 (2.0 GHz) Octa-core – 1x Cortex-X3 (3.36 GHz) – 2x Cortex-A715 (2.80 GHz) – 2x Cortex-A710 (2.80 GHz) |
| OS | Android 13 |
| UI Version | OneUI 5.1 |
| Promised Updates | 5 Years (Security Updates) 4 Years (Android Upgrades) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256/512GB |
| Variant | 12/256GB, 12/512GB |
| SD Card | Yes (Dedicated) |
| Dual | Primary : 13MP Ultrawide: 8MP |
| Features | AutoFocus, HDR |
| Video | 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30 fps |
| Features | HDR |
| Video | 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30 fps |
| Stylus | S Pen |
| Keyboard | Samsung Book Cover Keyboard |
| Others | Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds, Gear IconX |
| Fingerprint | In-display |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speakers | Yes, 4 |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Tuned by AKG, Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor |
| WLAN | WiFi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Tri-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3 |
| GPS | GPS / Glonass / Galileo / BDS |
| NFC | No |
| USB | USB 3.2 Type-C |
| Type | 10,090 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Samsung Kids, Knox Security, Smart Switch, Second Screen |
Samsung Galaxy Tab S9+ Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and features of the Samsung Galaxy Tab S9+.
Design and Build
Like its predecessor, Samsung Galaxy Tab S9 Plus offers a unibody metal design. The Aluminium back and frame are complemented by Corning Gorilla Glass upfront. For the screen, it sports a 12.4 inch AMOLED 2X display that can go up to 120 Hz. The WQXGA+ (2560x1600) panel has an aspect ratio of 16:10. Samsung Tab S9+ offers IP68 dust and water resistance. It is just 5.7mm thick and weighs about 580 grams. It is available in 2 color options: Graphite and Beige.
Performance
Under the hood, Samsung Galaxy Tab S9 Plus is powered by Qualcomm's Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy chipset. This octa-core processor offers a prime Cortex-X3 core clocked at 3.36 GHz, 2 Cortex A715 Cores and 2 Cortex A710 Cores at 2.8 GHz, and 3 Cortex A510 efficiency cores at 2 GHz. This is paired with an integrated Adreno 740 GPU. As for the memory, Tab S9+ can be configured with up to 12 GB of RAM and up to 512 GB of UFS storage. Since the micro SD card is present, you can add up to 1 TB of secondary storage later down the road.
Cameras and Extras
Samsung Galaxy Tab S9+ features a single 12MP ultrawide camera up front and a dual camera setup on the back. The 13MP primary shooter is paired with an 8MP ultrawide sensor. It comes with Android 13 out of the box with Samsung's One UI 5.1 on top. The company has promised 4 years of Android updates and 5 years of security patches. In the tank, Samsung Galaxy Tab S9+ has a massive 10,090mAh Lithium Ion battery. The tablet supports up to 45W of fast charging. As for wireless connections, Tab S9+ comes with WiFi 6E and Bluetooth 5.3. For security, you can opt-in for the in-display fingerprint or face recognition. Tab S9+ has a stereo audio setup with quad speakers tuned by AKG.
Samsung Galaxy Tab S9+ Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 1,44,000 |
| 12GB+512GB | Rs. 1,62,000 |
| 12GB+256GB | Rs. 1,72,000 |
Samsung Galaxy Tab S9+ User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

