Vivo V70
4.4/5
expert Review


4.4/5
expert Review
Display
6.6" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 7 Gen 4 (4nm)
Camera
Triple (50MP + 8MP + 50MP)
Battery
Si-Ca 6500 mAh
Vivo V70 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
9/10
Performance
8.6/10
Software experience
8.9/10
Cameras
9.3/10
Battery life
8.8/10
Value for money
8.1/10
Vivo V70 Full Specification
| Date | February 19, 2026 In Nepal: Upcoming |
| Market Status | Upcoming |
| Series | V70 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 157.5 x 74.3 x 7.4 mm |
| Weight | 187 gm |
| Build | Back: Glass / Plastic Front: Schott Xensation Core Frame: Aluminium IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| Colors | Passion Red, Lemon Yellow |
| Size | 6.59 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2750 x 1260 pixels), 19.5 : 9, 459 PPI |
| Protection | Schott Xensation Core |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1500 nits (HBM), 5000 nits (HDR) |
| Others | HDR10+, SGS Low Blue Light certification |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Bands | N1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A720 (2.8 GHz) - 3x Cortex-A520 (1.8 GHz) - 4x Cortex-A720 (2.4 GHz) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | OriginOS 6 |
| Promised Updates | 4 years of OS updates |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 256GB, 12GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.9, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” CMOS BSI sensor Ultrawide: 8MP, f/2.0, 15 mm, 120° FOV Periscope: 50MP, f/2.7, 85 mm, 3.7x optical zoom, OIS, PDAF, 1/1.95" |
| Features | Zeiss optics, Ring-LED flash, Wedding Portrait |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Modules | 50MP, f/2.0, 21 mm, 1/2.76" CMOS sensor |
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Ultrasonic) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Support for hi‑fi Bluetooth codecs |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, NavIC, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 90W FlashCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | Ultra large VC Smart Cooling System |
Vivo V70 Overview:
Design and Display
In terms of design, you get a sleek, modern look similar to the Elite model. It departs from the classic vertical camera strip of older V Series models and now features a square-shaped camera module, reminiscent of Oppo’s recent designs. The phone boasts a glass front and back, a sturdy aluminum frame, and is IP68/IP69 dust- and water-resistant. The display is a 6.59-inch AMOLED panel with FHD+ resolution (1080 × 2392), 120Hz refresh rate, HDR10+ support, and 1 billion colors.
Performance
Under the hood, the Vivo V70 is powered by the Snapdragon 7 Gen 4 chipset, a capable mid-to-high-tier SoC built on a 4nm process. You get 1 core Kryo Prime (Cortex-720) at 2800 MHz, 4 cores Kryo Gold (Cortex-720) at 2400 MHz, and 3 cores Kryo Silver (Cortex-520) at 1840 MHz. The phone is likely to come with up to 16GB RAM and up to 512GB UFS storage. On the software side, it boots on Android 16-based OriginOS 6.
Camera, Battery, and Others
The V70 features a triple-camera setup: a 50MP main camera with ZEISS coating and OIS, a 50MP telephoto lens with 3X optical zoom, and an ultrawide camera, probably an 8MP unit. On the front, it has a 50MP unit for selfies and video calls.
The smartphone is powered by a 6500mAh battery that supports 90W charging. Its connectivity options include 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.4, GPS, NFC, and a Type-C port.
- Check out other Vivo phones available in Nepal.
Vivo V70 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Vivo V70 - 12GB - 256GB | Rs. 75,999 |
Vivo V70 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison



