Xiaomi 17T
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Display
6.59" 120Hz OLED
Chipset
Dimensity 8500 Ultra (4nm)
Camera
Triple (50MP + 12MP + 50MP)
Battery
Si/C Li-ion 6500 mAh
Xiaomi 17T Expert Score Breakdown
Design and build
8.8/10
Display
9.5/10
Performance
9.5/10
Software experience
8/10
Cameras
8/10
Battery life
8.8/10
Value for money
7.9/10
Xiaomi 17T Full Specification
| Date | May 28, 2026 In Nepal: May 28, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | T |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | Unspecified |
| Weight | 200 gm |
| Build | Back: Glass Front: Gorilla Glass 7i Frame: Plastic IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Violet, Blue, Black |
| Size | 6.59 inches |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 1.5K (2756 × 1268 pixels), 19.5 : 9 ratio, 460 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | HDR10+, 68 billion colors, DCI-P3 Color gamut, TrueColor display |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A725 (3.4 GHz) - 3x Cortex-A725 (3.2 GHz) - 4x Cortex-A725 (2.2 GHz) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | HyperOS 3.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 512GB UFS 4.1 |
| Variant | 12GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.55” sensor Ultrawide: 12MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, PDAF, 1/3.06" sensor Telephoto: 50MP, f/3.0, 115 mm, 5x optical zoom, OIS, PDAF, 1/2.76" sensor |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR |
| Video | 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60/120/240/960 fps |
| Modules | 32MP, f/2.2, 21 mm, 1/3.44" sensor |
| Features | Palm ShutterTimed burst |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | AI Face Unlock |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 6E, Tri-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, NavIC, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging | 67W TurboCharge 22.5W Reverse Wired Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Xiaomi IceLoop system |
Xiaomi 17T Overview
Design and Build
The Xiaomi 17T has a 6.59-inch display, ultra-slim bezels 27% thinner than the previous generation, and the same boxy design. The key difference is the frame material, where Xiaomi switched from aluminum to plastic to cut costs. Although I should mention that the 17T had plastic frames as well.
The weight of this phone is 200 grams, which is lighter than that of the Pro’s 210 grams. The plastic also stays cooler during gaming, so it’s not even all that bad. You still get IP68 water and dust resistance and Gorilla Glass 7i protection for the display. The phone comes in Black, Violet, and Blue finishes, all with a metallic look despite the plastic elements.
Display
The display remains a highlight on this phone. It’s a 6.59-inch OLED panel with 1.5K resolution, 120Hz refresh rate, and quite high peak brightness. The screen supports HDR10+ and Dolby Vision for deeper blacks and vibrant colors when watching supported content. The main difference from the Pro is the refresh rate—it has 120Hz instead of 144Hz. The 17T also uses PWM dimming, while the Pro uses DC dimming, which may matter if you’re sensitive to screen flicker at low brightness.
Performance
The Xiaomi 17T runs on the MediaTek Dimensity 8500 Ultra, a 4nm chip paired with 12GB LPDDR5X RAM and up to 512GB UFS 4.1 storage. The chipset is pretty decent overall, but nothing like the Dimensity 9400+ you get in the Pro model.
Even though you won’t notice the gap while doing normal activities, gaming, however, is where you notice it’s not flagship-level. Demanding games will struggle to run on “Balanced” settings, while the Pro can max out all settings. What’s more surprising is that the Xiaomi 17T runs on Android 16-based HyperOS 3.
Camera system
The Xiaomi 17T’s rear camera setup includes a 50MP main camera, a 50MP 5x telephoto, a 12MP ultrawide, and a 32MP selfie camera. The main sensor is smaller than the Pro’s Light Fusion 950, so low-light performance takes a hit.
The telephoto is the bigger upgrade. It’s a 5x zoom, the same as the Pro’s 5x telephoto with stabilization. Long-range zoom quality drops significantly, and there’s no 4K 120fps video recording. You still get Leica’s color profiles and bokeh effects.
Battery and Charging
The 17T packs a 6500mAh battery, smaller than that of the 7000mAh in the Pro. Battery life, according to Xiaomi, will easily cover a full day with moderate to heavy use, and conservative users might get two days. Charging is limited to 67W wired, with no wireless charging option. It reaches about 100% in 50 minutes, which is decent but not as fast as the Pro’s 100W wired and 50W wireless combo.
- Check out other Xiaomi smartphones, HERE!
Xiaomi 17T Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Xiaomi 17T - 12GB - 512GB - (FREE TWS & Xiaomi Tag) | Rs. 89,999 |
Xiaomi 17T User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
