Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max (2024)
4.7/5
expert Review
-front.png)
-from-top.png)
4.7/5
expert Review
Laptop Type
Creator
Display
14.2" 3K 120Hz IPS
CPU
Apple M4 Max
GPU
Apple M4 Max GPU (32-core)
Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max Expert Score Breakdown
Design and build
9.5/10
Display
9.5/10
Keyboard and trackpad
9.5/10
Performance
10/10
Battery life
9.5/10
Value for money
9/10
Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max Full Specification
| Announced | October 30, 2024 In Nepal: November, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Creator |
| Series | Apple Macbook Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Color Options | Space Black, Silver |
| CPU Series | Apple M4 Series |
| Processor | Apple M4 Max (3nm) |
| Base Clock | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Cores / Threads | 14 16 |
| L3 Cache | Unspecified |
| TDP | 62W (14-core) 70W (16-core) |
| GPU Name | Apple M4 Max GPU (32-core) |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Apple NPU |
| NPU Peak TOPS | 38 TOPS |
| Installed RAM | 36GB LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 8533 MT/s |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 36GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14.2 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | 3K (3024 x 1964 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 1000 nits (typ) / 1600 nits (peak) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | ProMotion technology, True Tone technology |
| USB Type-A | No |
| USB Type-C | 3x Thunderbolt 5 (120 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Force Touch trackpad |
| Webcam | 12MP camera |
| Speakers | 6x speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in triple array microphones |
| Capacity | Li-Po 72.4 Wh |
| Charging | 96W adapter |
| Operating System | macOS Sequoia |
| Preloaded Softwares | App Store Safari Find My |
| Features | Voice Control, Switch Control, Reduce Motion |
Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max (2024)
Design and Display
The new MacBook Pro 14-inch retains the design introduced in 2021. It features a casing made from 100% recycled aluminum. The dimensions are 1.55 cm * 31.26 cm * 22.12 cm, with a weight of 1.62 kg for the M4 Max model. Customers can choose between two color options: Silver and Space Black. The device is equipped with a Liquid Retina XDR display. It supports a sustained brightness of 1000 nits and peaks at 1600 nits for HDR content. The display also offers ProMotion technology, allowing for adaptive refresh rates of up to 120Hz.
Processor and Camera
This MacBook Pro features the M4 Max chip with up to a 16-core CPU, 40-core GPU, 48GB of unified memory, and 4TB of storage. The device comes with a 12MP Center Stage camera. This feature ensures that the user remains centered during video calls. Additionally, the camera supports Desk View.
Ports and Memory
The new 14-inch MacBook Pro includes three Thunderbolt/USB 4 ports, MagSafe 3, HDMI, an SDXC card slot, and a 3.5mm headphone jack. This is an increase from two Thunderbolt/USB 4 ports in the base M3 model. The base memory has been upgraded to 16GB, up from 8GB in the previous model. On the Pro or Max variant, the Type-C ports are faster than Thunderbolt 5s with up to 120 Gbps speeds, which are over 3x quicker than the Thunderbolt 4 ports.
Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max (2024) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max (2024) - 36GB - 1TB - 14-core - 32-core | Rs. 5,39,999 |
Apple MacBook Pro 14-inch M4 Max User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Apple MacBook Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2021/09/Apple-MacBook-Air-Pro-Price-in-Nepal-2021.jpg)

![MacBook Pro 16" (2023) with M2 Pro, M2 Max chip Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Apple-MacBook-Pro-16-2023-Price-in-Nepal.jpg)