Apple Watch Series 7
4.6/5
expert Review





4.6/5
expert Review
Size
45mm: 1.9 inches
Chipset
Apple S7
Display Type
LTPO OLED
Storage
32GB
EMI not available
Apple Watch Series 7 Full Specification
| Date | September 14, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Apple Watch |
| Device Type | Smartwatch |
| Case | Size: 41mm, 45mm Material: Aluminum |
| Strap | Size: Custom Material: Solo Loop, Nylon, Leather, Stainless Steel |
| Durability | 50m water resistant IP6X certified against dust |
| Dimension | 41mm: 41 x 35 x 10 mm 45mm: 45 × 38 × 10.7 mm |
| Weight | 41mm: 32 gm 45mm: 38.8 gm |
| Colors | Blue, Midnight, Starlight, Green, (PRODUCT) RED |
| eSIM | Yes (region dependent) |
| Device | iPhone 6s or later |
| GPU | PowerVR |
| Size | 45mm: 1.9 inches 41mm: 1.61 inches |
| Display Type | LTPO OLED |
| Resolution | 41mm: 352 x 430 pixels 45mm: 396 x 484 pixels |
| Protection | Ceramic and sapphire crystal back |
| Brightness | Up to 1,000 nits |
| Others | 16m colors, 326 PPI |
| Features | Body composition, Blood oxygen (SpO2), Blood pressure, ECG, Heart rate, Sleep, Step |
| Fitness Tracking | 21 workout modes |
| Chipset | Apple S7 |
| CPU | Dual-core |
| OS | WatchOS 8.0 |
| UI Version | WatchOS 8.0 |
| RAM | Unspecified |
| Storage | 32GB |
| Speaker | Yes |
| Type | Accelerometer, Gyro, Heart Rate, Barometer, Always-on Altimeter, Compass, SpO2, VO2 max |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 b/g/n), Dual-Band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, BDS, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| Charging | USB-C magnetic charging |
| Battery Size | 41mm: 309mAh 45mm: 309mAh |
| Features | Siri voice assistant |
| Name | Apple Watch |
Apple Watch Series 7 Overview:
The display on the Apple Watch Series 7 is 70% brighter than its predecessor—the Watch Series 6. Along with the brightness, Apple has also increased the screen size by extending it to the edge of the watch. As a result, the bezels here measure just 1.7mm thick. Likewise, it features reinforced glass on the front to make the screen more durable and is IP6X certified for dust resistance certification. Apple Watch Series 7 is available in two casing sizes: 41mm and 45mm.
Apple Watch Series 7 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 41mm | Rs. 45,499 |
| 45mm | Rs. 48,499 |
Apple Watch Series 7 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News



