Asus ROG Strix Scar 15 2021 (Ryzen 9 5900HX, RTX 3080, 16GB, 1TB, 15.6" FHD 300Hz)
4.1/5
expert Review



Model: G533
4.1/5
expert Review
Weight
2.30 kg
CPU Series
AMD Ryzen 5000 Series
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 3080
Size
15.6 inches
Asus ROG Strix Scar 15 2021 Full Specification
| Announced | 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 354 x 259 x 226 mm |
| Weight | 2.30 kg |
| Color Options | Grey/Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor | AMD Ryzen 9 5900HX |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 3.30 / 4.60GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 16GB GDDR6 |
| TGP | 130W with Dynamic Boost |
| Boost Clock | 1645 MHz |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 300Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | Adaptive-Sync |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Optimus |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.0b |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit |
| Trackpad | |
| Webcam | FHD external camera |
| Speakers | Speakers With Dolby Atmos, Hi-Res certification |
| Microphone | Built-in Microphones |
| Capacity | 90 WHrs, Li-ion |
| Charging | 240W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | ROG Armoury Crate |
Are you looking for a gaming laptop that's one of the best in the market? Then Asus ROG Strix Scar 15 2021 with Ryzen 9 5900 HX processor and dedicated RTX 3080 graphics card might just be what you are looking for!
Asus ROG Strix Scar 15 (2021) Overview:
Design and Display
The Asus ROG Strix Scar 15 (2021) has a design that spews much personality and lets you know what it is all about. The laptop has an aluminium chassis, lid and keyboard with RGB, and weighing in at 2.30 kg, it's all about “THE” gaming! Up on the front, we have a 15.6” non-touch matte finish screen. It is an IPS LCD panel, capable of a 300Hz refresh rate, and has a response time of 3ms. In the meantime, it has a resolution of 1920 x 1080 pixels.
Performance
Under the hood, this Asus ROG Strix Scar 15 (2021) is powered by the AMD Ryzen 9 5900HX processor. It is one of the most powerful chipsets in the market with 8 cores and 16 threads. Furthermore, it can achieve a peak clock speed of 4.60 GHz. Handling the graphics is an NVIDIA GeForce RTX 3080 dedicated graphics card. It comes with 16GB GDDR6 VRAM and can achieve a boost clock of 1,645MHz. The Asus ROG Strix Scar 15 (2021) also comes with 16GB RAM and 1TB SSD. Despite the higher end of memory and storage, you can further expand it, if need be.
Battery and the rest
A 90Wh battery lithium-ion cell is powering the entire system. It is coupled with a 240W AC adapter. This laptop comes with three USB 3.2 Gen 1 Type A, one USB 3.2 Gen 2, one HDMI 2.0b, and one 3.5mm audio jack. Asus ROG Strix Scar 15 (2021) with Ryzen 9 5900HX and RTX 3080 comes with WiFi 6 and Bluetooth 5.1 for wireless connectivity. We are also getting stereo speakers with Dolby Atoms support and Hi-Res certification with this laptop.
Asus ROG Strix Scar 15 2021 (Ryzen 9 5900HX, RTX 3080, 16GB, 1TB, 15.6" FHD 300Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 3,89,900 |
Asus ROG Strix Scar 15 2021 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


