Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 (13th Gen i7-13700H, 16GB, 512GB, 14" WUXGA)
3.9/5
expert Review



Model: K3405VA
3.9/5
expert Review
Weight
1.40 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake)
GPU Name
Intel Iris Xe
Size
14 inches
Asus VivoBook 14X K3405VA 2023 has a 14-inch IPS LCD WUXGA screen that can hit a peak brightness of 300 nits. This variant is powered by a 13th Gen Intel Core i7-1300H processor, and it has an integrated Intel Iris Xe GPU. In terms of memory, you can configure it with up to 16GB RAM and a 1TB SSD. The laptop is fueled by a 50Wh battery that charges via a 90W AC adapter. Asus VivoBook 14X OLED weighs around 1.4 kg only, while its lid is made of aluminum. For security, it features a Windows Hello-certified fingerprint sensor.
Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 Full Specification
| Announced | March, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Dimension | 317.1 x 222.5 x 18.9 mm |
| Weight | 1.40 kg |
| Color Options | Indie Black, Cool Silver |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13700H |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.4 GHz / 4.5 GHz E-Cores: 1.8 GHz / 3.7 GHz |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | 1x Soldered, 1x Free |
| Frequency | 3200MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16B |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TUV Rheinland certified |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Fingerprint Scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keys, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera with Privacy Shutter |
| Speakers | Stereo Speakers (SonicMaster) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell 50 Wh Li-ion |
| Charging | 90W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS ScreenXpert GlideX |
Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 Overview:
Here's a brief description of the build, performance, and battery life of the Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 with Intels Core i7-13700H processor
Design and Display
The Vivobook 14X has a premium looking sleek design. It features a military-grade design with metal lid while remaining compact and lightweight. Weighing just around 1.4kg, it is easy to carry around and available in 2 color options: Indie Black and Cool Silver.
The 14-inch display is an IPS LCD panel of WUXGA (1920x1200) resolution. It covers 45% of the NTSC color gamut and has an aspect ratio of 16:10. The 60Hz screen is a non-touch matte display that can reach a peak brightness of 300 nits.
Performance and Memory
Asus Vivobook 14X (2023) is powered by a 13th Gen Intel Core i7-13700H processor. It has 14 cores (8 Efficiency + 6 Performance) and 20 Threads with a max boost frequency of 5 GHz. On the GPU front, it features integrated Intel Iris Xe graphics. VivoBook 14X ships with 16GB of DDR4 memory which cannot be upgraded any further. With that, you also get 512GB of M.2 SSD, which you can replace with a 1TB one.
Battery and Connectivity
In the tank, Asus VivoBook 14X has a 3-cell 50 Wh Lithium Polymer battery. You can recharge with the 90W adapter in the box.
For wired connections, you get 2 USB Type-A ports, a single USB-C port, and an HDMI slot. Moreover, you also get a 3.5mm headphone/microphone jack for your audio needs. Alongside that, you get WIFI 6E and Bluetooth 5.3 technology.
Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 (13th Gen i7-13700H, 16GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 (13th Gen i7-13700H, 16GB, 512GB, 14″ WUXGA) | Rs. 1,39,999 |
Asus Vivobook 14X K3405VA 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus Vivobook 14X 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Vivobook-14X-2023-Price-in-Nepal.jpg)


