Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 (13th Gen i3-N305, 8GB, 512GB, 14" FHD)
3.7/5
expert Review


Model: E1404GA
3.7/5
expert Review
Capacity
3-cell 42 Wh Li-ion
Weight
1.38 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processor (Raptor Lake)
GPU Name
Intel UHD Graphics
Asus Vivobook Go 14 E1404GA (2023) is a budget-friendly ultrabook with a 14-inch FHD IPS LCD screen. It is powered by an Intel Core i3-N305 processor, which can reach boost clock speeds of up to 3,80 GHz. Its light and compact form factor makes ASUS Vivobook Go 14 an ideal choice for everyday carry. With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield, and loads of thoughtful design features, Vivobook Go 14 is the laptop that sets you free!
Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 Full Specification
| Announced | July, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Dimension | 324.5 x 213.9 x 17.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Color Options | Mixed Black, Cool Silver, Green Grey |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processor (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i3-N305 |
| Cores / Threads | 8 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 6MB |
| Base / Boost Clock | 0.8 GHz / 3.8 GHz P-Cores: 1.30 / 4.40 GHz |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 4800MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 8GB |
| HDD | No |
| SSD | 256GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TÜV Rheinland eye-care |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | LPDDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | Magic Numpad |
| Webcam | 720p HD Camera with Privacy Shutter |
| Speakers | Built-in Speaker with SonicMaster |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell 42 Wh Li-ion |
| Charging | 45W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS ScreenXpert GlideX |
Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 with 13th Gen Intel Core i3-N305 CPU.
Display and Build
The Asus Vivobook Go 14, as the name suggests, sports a 14" screen. The display is an FHD panel of 1920 x 1080 resolution. It covers 45% of the NTSC color gamut and can hit a peak brightness of 250 nits. Other than that, the laptop has thin bezels and weighs only 1.38 kilos. Despite being a budget notebook, this device is military-graded at the US MIL-STD 810H standard.
Performance and Memory
Under the hood, Asus Vivobook Go 2023 packs a 13th Gen Intel Core i3-N305 processor with 8 cores and 8 threads. It can hit a maximum clock speed of 3.80 GHz. By virtue of being an ultrabook, Vivobook Go lacks a dedicated GPU, so you'll have to settle with Intel UHD graphics.
As for memory, you get 8GB of fast LPDDR4 RAM, but it is not upgradable. The storage is handled by a 512GB M.2 SSD in the Asus VivoBook Go 2023.
Battery and Connectivity
In the tank, Vivobook Go 14 has a 42Wh 3-cell Lithium Ion battery. You can recharge it using the 45W adapter provided in the box.
For wireless connectivity, you get Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.1 technology. Similarly, in terms of port selection, you get 2 USB Type-A ports, a single USB Type-C port, an HDMI 1.4 port, and a 3.5 mm jack.
Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 (13th Gen i3-N305, 8GB, 512GB, 14" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 (13th Gen i3-N305, 8GB, 512GB, 14″ FHD) | Rs. 63,900 |
Asus Vivobook Go 14 E1404GA 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus VivoBook Go 14 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/Asus-Vivobook-Go-14-2023-Price-in-Nepal.jpg)

