Asus Vivobook Go 15 E1504 2023 (Ryzen 5 7520U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.7/5
expert Review



Model: E1504
3.7/5
expert Review
Weight
1.63 kg
CPU Series
AMD Ryzen 7000
GPU Name
AMD Radeon Graphics
Size
15.6 inches
Asus Vivobook Go 15 E1504 2023 Full Specification
| Announced | March, 2023 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Dimension (W x D x H) | 360.3 x 232.5 x 17.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Color Options | Mixed Black, Cool Silver, Green Grey |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| Base Clock | P-cores: 1.3 GHz E-cores: 2.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.4 GHz E-cores: 4.3 GHz |
| Cores / Threads | 4 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 4MB |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Unspecified |
| TGP | 15W |
| Boost Clock | Up to 1900 MHz |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 5500 MT/s |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 8GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Optical Drive | No |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TÜV Rheinland eye-care |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | Magic Numpad |
| Webcam | 720p HD Camera with Privacy Shutter |
| Speakers | Built-in Speaker with SonicMaster |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell Li-ion 42 Wh |
| Charging | 45W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS ScreenXpert GlideX |
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Asus Vivobook Go 15 2023 with Ryzen 5 7520U.
Asus Vivobook Go 15 E1504 (2023) Overview:
Display and Build
The Asus Vivobook Go 15, as the name suggests, sports a 16-inch screen. The display is an FHD panel with a resolution of 1920 x 1080. It covers 45% of the NTSC color gamut and can hit a peak brightness of 250 nits. Other than that, the laptop has thin bezels and weighs only 1.63 kg.
Performance
The Asus Vivobook Go 15 2023 is equipped with the AMD Ryzen 7520U processor. This processor can reach a maximum clock speed of 4.3 GHz. However, as an ultrabook, the VivoBook Go lacks a dedicated GPU. Instead, it relies on AMD Radeon graphics. The device comes with 8GB of fast LPDDR5 RAM clocked at 5500 MHz, but unfortunately, it cannot be upgraded. Additionally, the Asus VivoBook Go 2023 includes a 512GB M.2 SSD.
Battery and Others
The Vivobook Go 15 laptop comes with a 42Wh 3-cell Lithium-Ion battery that can be recharged with the 45W adapter included in the box. It supports Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.1 technologies for wireless connectivity. The laptop also has a range of ports, including 2 USB-A ports, a single USB Type-C port, an HDMI 1.4 port, and a 3.5 mm jack.
Asus Vivobook Go 15 E1504 2023 (Ryzen 5 7520U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook Go 15 2023 (Ryzen 5 7520U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD) | Rs. 1,04,900 |
Asus Vivobook Go 15 E1504 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus VivoBook Go 14 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/Asus-Vivobook-Go-14-2023-Price-in-Nepal.jpg)

