Motorola Edge 50 Pro
4.4/5
expert Review




4.4/5
expert Review
Chipset
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM
8/12GB
Single
50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 0.64µm, AF
Battery Type
Li-Po 4500 mAh, non-removable
Motorola Edge 50 Pro Full Specification
| Date | August 16, 2024 |
| Market Status | Upcoming |
| Series | Motorola Edge 50 Pro |
| Device Type | SmartPhone |
| Related Phones | Motorola Edge 50 Fusion |
| Dimension | 161.2 x 72.4 x 8.2 mm (6.35 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | unspecified |
| Build | IP68 rating for dust and water resistance. |
| Colors | Luxe Lavender, Black Beauty, Moonlight Pearl, Vanilla Cream |
| GPU | Adreno 720 |
| Single | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 0.64µm, AF |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | P-OLED |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels ~446 ppi density 20:9 ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| Others | HDR10+, 1B colors |
| SIM | Nano-SIM and/or eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Technology | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 2G Bands | GSM 850/900/1800/1900 - SIM 1 and SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 43, 48, 66 |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | 1x2.63 GHz Cortex-A715 3x1.8 GHz Cortex-A510 Octa-core 4x2.4 GHz Cortex-A715 |
| OS | Android 14 |
| Promised Updates | 3 major Android upgrades |
| RAM | 8/12GB |
| Storage | 256GB |
| Variant | 8/256GB, 12/256GB |
| Triple | Ultra-wide:13MP Primary: 50 MP Telephoto: 10MP 3X |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| Others | NFC, spatial sound, and Hi-Res Audio. |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 125W wired, 100% in 18 min (advertised) |
| Wireless Charging | 10W reverse wireless 50W wireless |
Here's a quick overview of the Motorola Edge 50 Pro:
Motorola Edge 50 Pro Overview
Design and Display
Starting off with the design, the Edge 50 Pro is available in Black Beauty, Luxe Lavender, and Moonlight Pearl colors. Its eco-friendly packaging is made from 80% recycled materials. The phone is also IP68 rated, providing dust and water resistance. The device boasts a 6.7-inch curved pOLED display with a 144Hz refresh rate, 10-bit color depth, and Pantone Validated True Color. It supports HDR10+ and reaches a peak brightness of 2,000 nits. Gorilla Glass safeguards the screen and includes an under-display fingerprint sensor.
Performance
The Motorola Edge 50 Pro is equipped with the Snapdragon 7 Gen 3 SoC and offers configurations of 8 GB or 12 GB of RAM, along with 256 GB of storage. It operates on Android 14 with the new Hello UI and comes with a commitment of three years of Android version updates and four years of security patches.
Camera
The Motorola Edge 50 Pro features a 50 MP AI-enhanced main rear camera with optical image stabilization and an f/1.4 aperture, complemented by a 10 MP 3X telephoto camera and a 13 MP ultrawide camera. The front camera also includes a 50 MP sensor with an f/1.9 aperture and supports autofocus.
Battery and Extras
The device comes with a 4,500 mAh battery and supports 125W TurboPower fast charging for rapid and efficient power-ups. It also offers 50W wireless charging and 10W reverse wired charging. Additional features include NFC, stereo speakers with spatial sound, and Hi-Res Audio.
Motorola Edge 50 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 54,500 |
| 8GB+256GB | Rs. 54,500 |
| 12GB+256GB | Rs. 66,000 |
| 12GB+256GB | Rs. 66,000 |
Motorola Edge 50 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


