POCO X5 Pro
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Chipset
Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6nm)
Charging
67W Turbo Charging
Battery Type
Li-Po 5000 mAh, non-removable
Single
16MP, f/2.4
POCO X5 Pro Full Specification
| Date | February 6, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | POCO X |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 162.91 x 76.03 x 7.9 mm |
| Weight | 181 gm |
| Build | Back: Plastic IP53 dust/splash resistant Front: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Plastic |
| Colors | POCO Yellow, Horizon Blue, Astral Black |
| GPU | Adreno 642L |
| Single | 16MP, f/2.4 |
| Size | 6.67 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 395 PPI pixel density 2400 x 1080 pixels 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 900nits (HBM) |
| Others | 1920Hz PWM dimming, Dolby Vision, HDR 10+, DCI-P3, 10 bit color depth, Reading Mode 3.0 |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6nm) |
| CPU | – 1x Cortex-A78 (2.4 GHz) Octa-core – 4x Cortex-A55 (1.9 GHz) – 3x Cortex-A78 (2.2 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | MIUI 14 for Poco |
| Promised Updates | 3 years of Security patches 2 years of Android updates |
| RAM | 6/8GB LPDDR4X |
| Storage | 128/256GB UFS 2.2 |
| Variant | 6/128GB, 8/256GB |
| SD Card | No |
| Triple | Macro : 2MP, f/2.4 Primary : 108MP, f/1.9, 0.7μm, 1/1.52" Ultrawide : 8MP, f/2.2, 120° FoV |
| Features | VLOG, Slow motion, Time-lapse |
| Video | 4K @ 30fps, 1080p @ 30 fps, 720p @ 30 fps |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080p @ 60/30 fps, 720p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos, Hi-Res Audio, Hi-Res Audio Wireless |
| Type | Accelerometer, Ambient Light, Electronic Compass, Gyro, Proximity, IR Blaster |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou (B1I+B1C), Galileo, QZSS |
| NFC | Yes (region dependent) |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 67W Turbo Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | X-Axis Linear Vibration Motor, 12-layer Graphite Cooling, Virtual RAM expansion |
POCO X5 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 39,999 |
| 8GB+256GB | Rs. 42,999 |
POCO X5 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


