Poco X7 Pro
4.6/5
expert Review



4.6/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Dimensity 8400 Ultra (4nm)
Camera
Dual (50MP + 8MP)
Battery
Si-Ca 6000 mAh

POCO X7 Pro review: The Midrange Gaming King of Nepal
Read Full ReviewPoco X7 Pro Expert Score Breakdown
Design and build
9.3/10
Display
9.6/10
Performance
9.8/10
Software experience
8.4/10
Cameras
9.3/10
Battery life
8.1/10
Value for money
8.5/10
Poco X7 Pro Full Specification
| Date | January 09, 2025 In Nepal: February 12, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Poco X |
| Device Type | Gaming Smartphone |
| Dimension (W x D x H) | 160.8 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | 195 gm |
| Build | Back: Plastic / Eco-Leather Front: Corning Gorilla Glass 7i Frame: Plastic IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Obsidian Black, Nebula Green, POCO Yellow |
| Size | 6.67 inches |
| Display Type | CrystalRes AMOLED |
| Resolution | 1.5K (2712 x 1220 pixels), 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 1400 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Others | HDR10+, 68 billion colors, DCI-P3 Color gamut |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 2 / 3 / 5 / 8 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A725 (3.25 GHz) - 3x Cortex-A725 (3.0 GHz) - 4x Cortex-A725 (2.1 GHz) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | HyperOS 2.0 |
| Promised Updates | 3 years of OS updates 4 years of security updates |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 512GB UFS 4.0 |
| Variant | 12GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.5, 26 mm, OIS, PDAF, 1/1.95" Sony IMX882 sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm |
| Features | Dynamic shots, Motion tracking focus, Motion capture, 50MP mode |
| Video | 4K @ 24/30/60 fps, 1080p @ 30/60 fps, 720P @ 30 fps |
| Modules | 20MP, f/2.2, 21 mm, 1/4.0" sensor |
| Features | Soft-light ring, AI beautify, Night mode, Portrait mode |
| Video | 4K @ 30/60fps, 1080p @ 30/60fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Ambient light sensor, E-compass, Flicker sensor, Gyroscope, IR blaster, Proximity sensor, X-axis linear vibration motor |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 6.0, LE, HID |
| GPS | Yes, with A-GPS, BeiDou, Galileo, Glonass, NavIC, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 90W HyperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | WildBoost Optimization 3.0, LiquidCool Technology 4.0, POCO 3D IceLoop System, Game Turbo |
POCO X7 Pro Overview
Design and Display
The POCO X7 Pro is basically the global version of the Redmi Turbo 4 exclusive to China. It's got a similar boxy build with a dual-tone design measuring about 8.2mm thick. The smartphone is available in three different colors: Nebula Green, Obsidian Black, and POCO Yellow. For durability, there's an IP66+IP67+IP69 rating with Corning Gorilla Glass 7i on screen.
On the display side, the POCO X7 Pro features a 6.67-inch AMOLED panel running at up to 120Hz. It's a 1.5k screen with up to 3200nits of peak brightness and 68 billion colors. There's also support for Dolby Vision and HDR 10+.
Performance
Under the hood, there’s MediaTek’s Dimensity 8400 Ultra chipset with an all-big core configuration on POCO X7 Pro. It’s based on TSMC’s 4nm process and features 8 Cortex A725 cores that clock up to 3.25GHz. Roughly speaking, it competes with the Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 and Snapdragon 8s Gen 3 chipsets with over 1.7 million scores in the AnTuTu benchmark. On the GPU side, there's the Arm Mali 6720 MC7 delivering flagship-grade graphical horsepower. To keep things cool, there’s POCO's Ice Loop cooling system with a large 5000mm² vapor chamber.
Memory-wise, it houses either 8GB or 12GB of LPDDR5X RAM with 256GB of UFS 4.0 storage. It'll run on HyperOS version 2 and get 3 years of OS and 4 years of security support.
Cameras
Moving on to the cameras, there’s a 50MP Sony LYT 800 sensor with OIS as the primary supported by an 8MP ultrawide on the POCO X7 Pro. The front side houses a 20MP selfie cam housed in the punch hole.
Battery and Rest
Under the hood, the POCO X7 Pro houses a large 6550 mAh silicon carbide battery with 90W fast charging support. The brand promises 16 hours of continuous use with all-day power with just a 19-minute top-up. There are also dedicated P2 and G1 surge chipsets that preserve battery health to >80% in over 1600 cycles.
Extras include an optical fingerprint sensor, WiFi 6, IR blaster, and stereo speakers alongside a 3.5mm headphone jack.
Poco X7 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Poco X7 Pro - 12GB - 512GB | Rs. 55,999 |
Poco X7 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
