Realme Narzo 50A Prime
3.5/5
expert Review


3.5/5
expert Review
Size
6.6 inches
Charging
18W Fast Charging
Battery Type
Li-Po 5000 mAh, non-removable
Single
8MP f/2.0
EMI not available
Realme Narzo 50A Prime Full Specification
| Date | Sep 24, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Realme Narzo |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 164.4 x 75.6 x 8.1 mm |
| Weight | 192.5 gm |
| Build | Back: Polycarbonate Frames: Plastic No IP rating Front: Glass |
| Colors | FLash Black, Flash Blue |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Single | 8MP f/2.0 |
| Size | 6.6 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 2408 x 1080 pixels 401 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | 180Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Others | Waterdrop notch |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | WCDMA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 |
| Chipset | Unisoc T616 (12nm) |
| CPU | – 6x Cortex-A55 (1.8 GHz) – 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) Octa-core |
| OS | Android 11 |
| UI Version | Realme UI R Edition |
| Promised Updates | No guaranteed security patches No guaranteed major OS updates |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 64/128GB UFS 2.2 |
| Variant | 4/64GB, 4/128GB |
| SD Card | Upto 1TB |
| Quad | B&W f/2.8 Primary : 50MP f/1.8 Macro f/2.4 |
| Features | Burst, Filter, Time Lapse, Pro |
| Video | 1080p @ 30fps |
| Features | Filter, Time Lapse, HDR |
| Video | 720p @ 30fps |
| Fingerprint | Side mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Mono) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Microphone |
| Type | Accelerometer, Gyro, Ambient Light, Proximity, Magnetic Induction |
| WLAN | WiFi, Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BDS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W Fast Charging |
| Wireless Charging | Not Supported |
| Features | Speed Texture Design |
Realme Narzo 50A Prime Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+64GB | Rs. 20,999 |
| 4GB+128GB | Rs. 22,499 |
Realme Narzo 50A Prime User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Realme Narzo 50A Prime Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Realme-Narzo-50A-Prime-Price-in-Nepal.jpg)
