Redmi Note 11
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Size
6.43 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm)
RAM
4/6GB LPDDR4X
Single
13MP f/2.4
Redmi Note 11 Full Specification
| Date | Feb 20, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Number |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm |
| Weight | 179 gm |
| Build | IP53 Back: Polycarbonate Front: Corning Gorilla Glass 3 Frames: Plastic |
| Colors | Graphite Gray, Twilight Blue, and Star Blue |
| GPU | Adreno 610 |
| Single | 13MP f/2.4 |
| Size | 6.43 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 409 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio 2400 x 1080 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | 180Hz |
| Brightness | |
| Others | Reading mode 3.0, Sunlight display |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm) |
| CPU | Octa-core – 4x Cortex-A73 (2.4 GHz) – 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) |
| OS | Android 11 |
| UI Version | MIUI 13 |
| Promised Updates | No guaranteed major OS updates No guaranteed security patches |
| RAM | 4/6GB LPDDR4X |
| Storage | 64/128GB |
| Variant | 4/64GB, 4/128GB, 6/128GB |
| SD Card | Upto 1TB |
| Quad | Macro : 2MP f/2.4 Depth : 2MP f/2.4 Ultrawide : 8MP f/2.2, 118° Primary : 50MP f/1.8 |
| Features | Portrait, Night mode |
| Video | 1080p @ 30fps, 720p @ 30fps |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p @ 30fps, 720p @ 30fps |
| Fingerprint | Side mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Hi-Res Audio |
| Type | Accelerometer, Gyro, Ambient Light, Electronic Compass, Proximity, IR Blaster |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BDS |
| NFC | Yes (region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W Fast Charging |
| Wireless Charging | Not Supported |
| Features |
Redmi Note 11 Overview, Price:
Here, we will discuss the full specifications and price of the Redmi Note 11.
Design, Display
The Redmi Note 11 features a boxy design with squared-off edges and is available in three color options—Graphite Gray, Twilight Blue, and Star Blue. The first two shade has a matte finish on the back while the latter has a shiny gradient look to it.

Performance
Under the hood, it's powered by a Snapdragon 680 processor. The SoC is manufactured on a 6nm node and comprises 4 x Cortex-A73 (2.4GHz) cores and 4 x Cortex-A53 (1.9GHz) cores. While it is a capable day-to-day performer, it does not support 5G bands. This makes the Note 11 a 4G handset. In terms of software, it comes pre-installed with the latest MIUI 13, while the core platform remains Android 11 from last year. Anyways, the memory option includes up to 6GB of RAM and up to 128GB of internal storage. The latter is expandable via a microSD card.
Cameras, Others

Redmi Note 11 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+64GB | Rs. 23,999 |
| 4GB+128GB | Rs. 24,999 |
| 6GB+128GB | Rs. 27,999 |
Redmi Note 11 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Samsung Galaxy S22, S22 Plus Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/02/Samsung-Galaxy-S22-Plus-Price-in-Nepal-2022.jpg)
