Samsung Galaxy A14 5G
4.0/5
expert Review




4.0/5
expert Review
Charging
15W Charging
Size
6.6 inches
Chipset
US: MediaTek Dimensity 700 (7nm)
RAM
4/6/8GB
Samsung Galaxy A14 5G Full Specification
| Date | January 12, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 167.77 x 78 x 9.1 mm |
| Weight | 201 gm |
| Build | Front: Glass Back: Plastic Frames: Plastic No IP rating |
| Colors | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
| GPU | US: Mali-G57 MC2 Global: Mali-G68 MC4 |
| Single | 13MP, f/2.0 |
| Size | 6.6 inches |
| Display Type | PLS LCD |
| Resolution | 2408 x 1080 pixels 400 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 16m colors, Infinity-V notch |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | B1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 20 / 26 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 40 / 41 / 78 |
| Chipset | US: MediaTek Dimensity 700 (7nm) Global: Samsung Exynos 1330 (5nm) |
| CPU | Global (Octa-core) – 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) – 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) – 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) US (Octa-core) – 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| OS | Android 13 |
| UI Version | One UI Core 5 |
| Promised Updates | 2 years of OS updates 4 years of security updates |
| RAM | 4/6/8GB |
| Storage | 64/128GB |
| Variant | 4/64GB, 4/128GB, 6/128GB, 8/128GB |
| SD Card | Yes (Dedicated) |
| Triple | Macro : 2MP, f/2.4 Depth : 2MP, f/2.4 Primary : 50MP, f/1.8, PDAF |
| Features | Live Focus, Macro |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Single) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic, Gyro, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | RAM Plus |
Samsung Galaxy A14 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 27,999 |
| 8GB+128GB | Rs. 29,999 |
Samsung Galaxy A14 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


