Samsung Galaxy A17 5G
3.9/5
expert Review


Model: SM-A176B
3.9/5
expert Review
Display
6.7" 90Hz AMOLED
Chipset
Exynos 1330 (5nm)
Camera
Dual (50MP + 5MP + 2MP)
Battery
Li-Ion 5000 mAh

Samsung Galaxy A17 5G review: Anything new?
Read Full ReviewSamsung Galaxy A17 5G Expert Score Breakdown
Design and build
8.1/10
Display
8.3/10
Performance
7.8/10
Software experience
8.8/10
Cameras
7.1/10
Battery life
8.4/10
Value for money
8.3/10
Samsung Galaxy A17 5G Full Specification
| Date | August 18, 2025 In Nepal: August 31, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | 192 gm |
| Build | Back: Glass Fiber Front: Gorilla Glass Victus Frame: Plastic IP rating: IP54 dust and splash resistance |
| Colors | Blue, Grey, Black |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1100 nits (HBM) |
| Others | Full HD display |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | N1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Samsung Exynos 1330 (5nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | One UI 7 |
| Promised Updates | 6 years of OS updates 6 years of security updates |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Variant | 4GB / 128GB, 4GB / 256GB, 6GB / 128GB, 8GB / 128GB, 8GB / 256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, OIS, PDAF, 1/2.76" sensor Ultrawide: 5MP, f/2.2, 1/5.0” sensor Macro: 2MP, f/2.4, 70 mm, 1/5" sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 13MP, f/2.0, 24 mm, 1/3.1" sensor |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p @ 30fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic Sensor, Gyro Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Samsung Knox Security, Samsung Wallet |
Samsung Galaxy A17 5G is a new mid-range phone that comes as a successor to last year’s Galaxy A16 5G. The phone is available in three different colors.
Samsung Galaxy A17 5G Overview
Design and Display
The Galaxy A17 5G has a similar design to Samsung’s other “A” series phones this year. It’s available in Black, Blue, or Gray color options, and it’s also IP54 dust/water resistant.
As for the display, the Galaxy A17 5G has a 6.7-inch Super AMOLED panel with FHD+ resolution, a 90Hz refresh rate, and up to 800 nits of brightness. And it also has Gorilla Glass Victus protection.
Performance and the rest
The Galaxy A17 5G is powered by Samsung’s Exynos 1330 chipset. Meanwhile, you can choose between 4GB RAM with 128GB storage or bump up to 8GB RAM with 256GB storage. Plus, there’s micro-SD support if you need more storage space.
In terms of cameras, the Galaxy A17 5G has a 50MP main camera with OIS, followed by a 5MP ultrawide, and a 2MP macro unit. Then there’s also a 13MP front camera inside the teardrop notch. Whereas Samsung has packed a 5,000mAh battery inside that supports 25W charging.
- Also, check out other Samsung smartphones available in Nepal.
Samsung Galaxy A17 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Samsung Galaxy A17 5G - 6GB - 128GB | Rs. 33,999 |
| Samsung Galaxy A17 5G - 8GB - 128GB | Rs. 36,999 |
| Samsung Galaxy A17 5G - 8GB - 256GB | Rs. 44,999 |
Samsung Galaxy A17 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
