Samsung Galaxy A24 4G
4.3/5
expert Review




4.3/5
expert Review
Single
13MP, f/2.0
Size
6.5 inches
Chipset
MediaTek Helio G99 (6nm)
RAM
6GB, 8GB
Samsung Galaxy A24 4G Full Specification
| Date | March 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 162.1 x 77.6 x 8.3 mm |
| Weight | 195 gm |
| Build | No IP rating Frames: Plastic Front: Glass Back: Plastic |
| Colors | Black, Lime Green, Blue Gradient, Dark Red |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Single | 13MP, f/2.0 |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 2408 x 1080 pixels 396 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1000 nits (Peak) |
| Others | 16M colors, Infinity-U notch |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | B1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 |
| 5G Bands | N/A |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (6nm) |
| CPU | – 2x Cortex-A75 (2.2 GHz) Octa-core – 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| OS | Android 13 |
| UI Version | One UI Core 5 |
| Promised Updates | 2 years of OS updates 4 years of security updates |
| RAM | 6/8GB |
| Storage | 128GB |
| Variant | 6/128GB, 8/128GB |
| SD Card | Yes (Dedicated) |
| Triple | Primary : 50MP, f/1.8, PDAF Ultrawide : 5MP, f/2.2 Macro : 2MP, f/2.4 |
| Features | Live Focus, Macro |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Single) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | FM Radio |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic, Gyro, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct |
| Bluetooth | 5.3 |
| GPS | Yes, with GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Charging |
| Wireless Charging | N/A |
| Features | RAM Plus |
Design and Display
Performance
Camera
Battery and Others
Samsung Galaxy A24 4G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 28,999 |
| 8GB+128GB | Rs. 31,999 |
Samsung Galaxy A24 4G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

