Samsung Galaxy S24 FE
4.3/5
expert Review




Model: SM-S721B
4.3/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Exynos 2400e (4nm)
Camera
Triple (50MP + 12MP + 8MP)
Battery
Li-Po 4700 mAh

Samsung Galaxy S24 FE review: Finally for the fans?
Read Full ReviewSamsung Galaxy S24 FE Expert Score Breakdown
Design and build
8.7/10
Display
9.4/10
Performance
9.2/10
Software experience
9.5/10
Cameras
8.3/10
Battery life
7.8/10
Value for money
8.1/10
Samsung Galaxy S24 FE Full Specification
| Date | September 26, 2024 In Nepal: October 24, 2024 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy S |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 162 x 77.3 x 8 mm |
| Weight | 213 gm |
| Build | Back: Gorilla Glass Victus+ Front: Gorilla Glass Victus+ Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5 : 9 ratio, 385 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 1,900 nits (HDR) |
| Others | 16M Colour Depth |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Samsung Exynos 2400e (4nm) |
| CPU | Deca-core - 1x Cortex-X4 (3.1 GHz) - 2x Cortex-A720 (2.9 GHz) - 3x Cortex-A720 (2.6 GHz) - 4x Cortex-A520 (1.95 GHz) |
| GPU | Xclipse 940 |
| OS | Android 14 |
| UI Version | One UI 8.0 |
| Promised Updates | 7 years of OS updates 7 years of security updates |
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Variant | 8GB / 128GB, 8GB / 256GB, 8GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.57” GN5 sensor Ultrawide: 12MP, f/2.2, 13 mm, 123° FOV, 1/3.0” sensor Telephoto: 8MP, f/2.4, 75 mm, 3x optical zoom, OIS, PDAF |
| Features | Optical Zoom 3x, Optical quality Zoom 2x, Digital Zoom up to 30x |
| Video | 8K @ 30 fps, 4K @ 30/60/120 fps, 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Modules | 10MP, f/2.4, 26 mm, 1/3.0" sensor |
| Features | Face Detection |
| Video | 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| WLAN | Wi-Fi 6E, Tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 3.2 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 4700 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | 15W Wireless Charging 4.5W Reverse Wireless Charging |
| Features | Samsung DeX, ASHA (Android Audio Streaming for Hearing Aid) Support |
Are you looking for what we call a semi-flagship phone? With all the premium-esque feel, but without the premium price tag? Then things don't get much better than the Samsung Galaxy S24 FE!
Samsung Galaxy S24 FE Overview
Design and Display
The Galaxy S24 FE follows Samsung’s familiar design language, bearing a strong resemblance to all its other offerings. It features the well-known "traffic light" camera layout and flat frames, which add a bold, modern look. Curved edges on all sides give it a more ergonomic feel in hand. The phone is built with Gorilla Glass Victus+ on both the front and back. With this, the phone offers robust protection against everyday wear and tear. Additionally, the device boasts an IP68 rating, making it dust and water-resistant. However, it isn’t quite as premium in build quality as the standard Galaxy S24. On the front, the Galaxy S24 FE is equipped with a 6.7-inch FHD+ Dynamic AMOLED display. This panel delivers a smooth 120Hz refresh rate and an impressive 1900 nits peak brightness, making it a great choice for vibrant and sharp visuals, even under bright sunlight.
Performance and the rest
Under the hood, the Galaxy S24 FE runs on the Exynos 2400e chipset, a slightly downclocked version of the Exynos 2400 found in the main S24 series. The only difference is a 100 MHz reduction in clock speed on the Cortex-X4 core, resulting in just 4-5% lower benchmark scores. It comes with 8GB RAM and three storage options: 128GB, 256GB, or 512GB, although there’s no expandable storage. On the battery front, the S24 FE offers a 4700 mAh capacity, supporting 25W wired and 15W wireless charging, along with Wireless PowerShare. The phone also benefits from Samsung's stellar software support, shipping with Android 14 and One UI 6.1. Samsung promises seven years of OS and security updates, solidifying its long-term value. Furthermore, you get all the cool Galaxy AI features as well. Lastly, the phone boasts a versatile triple camera setup: a 50MP main, 12MP ultrawide, and 8MP telephoto lens, alongside a 10MP selfie camera.
- Also, check out other Samsung smartphones available in Nepal
Samsung Galaxy S24 FE Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 94,999 |
Samsung Galaxy S24 FE User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Samsung Mobile Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Samsung-Mobile-Price-in-Nepal.jpg)