We saw the launch of the Mi 10T series recently. It featured two excellent flagship-level smartphones. However, the series also contains a mid-ranger that seems superb. Yup, I am talking about the Mi 10T Lite. It does not have the same specs as that of the flagship 10T and 10T Pro, but it is no slouch either. It features the recently launched Snapdragon 750G processor and a host of other specs that place it above the mid-rangers currently available in the market.
Mi 10T Lite Overview
This device comes with a toned-downed yet capable list of specifications than the Mi 10T and 10T Pro. The device shares a similar design to the recently launched POCO X3. It sports a 6.67-inch IPS LCD screen, however, it only offers a 120Hz refresh rate. It supports HDR10 and is protected by Corning Gorilla Glass 5. The screen has a punch-hole to house a 16MP selfie camera.


Mi 10T Lite Specifications:
| Mi 10T Lite | |
| Display | 6.67-inch FHD+ LCD with 120Hz Adaptive Sync, HDR10 support, and 84% NTSC color gamut |
| Rear Camera | Quad, 64MP, f/1.89 + 8MP ultra-wide, f/2.2 + 2MP macro, f/2.4 + 2MP depth, f/2.4 |
| Front Camera | 16MP, f/2.45 |
| Processor | Snapdragon 750G |
| GPU | Adreno 619 |
| Software | Android 10 with MIUI 12 on top |
| RAM | 6GB LPDDR4x |
| Storage | 64GB, 128GB UFS2.1 |
| Battery | 4820mAh, 33W fast charging |
| Connectivity | 5G, dual 4G VoLTE, Wi-Fi, NFC, |
| Security | Fingerprint scanner (side-mounted), face unlock |
Mi 10T Lite Price & Availability in Nepal [Expected]
The two variants of the Mi 10T Lite, 6/64GB, and 6/128GB are priced at €279 and €329 respectively. It will become available from October 14. As for Nepal, we can expect the 6/128GB variant to launch in Nepal for a price of Rs. 45,000.
| Xiaomi Model Name | Price in Nepal (Expected) |
| Mi 10T Lite (6/64GB) | NPR. 39,000 |
| Mi 10T Lite(6/128GB) | NPR. 45,000 |
Article Last updated: May 25, 2026

![Apple iPhone Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/12/Apple-iPhones-price-in-Nepal.jpg)






