Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 (Core Ultra 5 125H, 16GB, 512GB, 14" 3K OLED 120Hz)
4.0/5
expert Review




Model: UX3405MA
4.0/5
expert Review
Weight
1.20 – 1.28 kg
CPU Series
14th Gen Intel Core Ultra Processors (Meteor Lake)
GPU Name
Intel Arc Graphics
Size
14 inches
Asus ZenBook 14 OLED UX3405MA (2024) is a premium ultrabook with a 14" OLED 3K 120Hz display. It has a 100% DCI-P3 colour gamut and the top bezel is home to an FHD webcam with an IR function for Windows Hello login. Powering the Asus ZenBook 14 OLED is an Intel Core Ultra 5 coupled with an integrated Arc GPU. In terms of memory, you get 8GB of soldered RAM and a 512GB SSD. Other than that, it comes with 75Wh battery and a 65W charger.
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 Full Specification
| Market Status | In Stock |
| Launched | 14 December, 2023 |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.20 – 1.28 kg |
| Color Options | Foggy Silver, Ponder Blue |
| CPU Series | 14th Gen Intel Core Ultra Processors (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H |
| Cores / Threads | 14 Cores / 18 Threads |
| L3 Cache | 18MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 1.2 GHz / 4.5 GHz LPE-Cores: 0.7 GHz / 2.5 GHz E-Cores: 0.7 GHz / 3.6 GHz |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe 4.0 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 3K (2880 x 1800) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, 1.07 billion colors, 70% less harmful blue light, TÜV Rheinland-certified, SGS Eye Care Display |
| Maximum Brightness | 600 nits (HDR peak brightness) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Audio | 1x 3.5mm headphone jack |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | IR camera with Windows Hello, TPM |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Configuration | Unspecified |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm key-travel |
| Trackpad | |
| Webcam | FHD Camera |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon Premium) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana and Alexa Support |
| Capacity | 4-cell 75 Wh Li-ion, 2S2P |
| Charging | 65W AC Adapter (Type-C) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | MyASUS |
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 Overview:
Design and Display
The Asus Zenbook 14 2024 OLED boasts a stylish and elegant design. It features a robust and lightweight metal frame that is a maximum of 1.29kg in weight and 14.9mm thick. The laptop's ErgoLift hinge is a standout feature that slightly elevates the keyboard for an ergonomic typing experience. The backlit keyboard includes a fingerprint scanner integrated into the power button. Additionally, there is a sizeable touchpad that can easily transform into a NumberPad with LED-lit numeric keys.
Performance
Battery and Connectivity
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 (Core Ultra 5 125H, 16GB, 512GB, 14" 3K OLED 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,44,500 |
Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Asus Zenbook 14 OLED (2024) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/01/Asus-Zenbook-14-OLED-2024-Price-in-Nepal.jpg)
