Fitbit Charge 5
4.7/5
expert Review



4.7/5
expert Review
GPS
Yes, with A-GPS, Glonass
Size
1.04 inches
Display Type
AMOLED
Storage
Unspecified
EMI not available
Fitbit Charge 5 Full Specification
| Date | August 25, 2021 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Charge |
| Device Type | Fitness Band |
| Case | Material: Stainless Steel Size: 23mm |
| Strap | Size: 130 - 170mm (small), 170 - 210mm (large) Material: Silicone |
| Durability | 5 ATM water resistant |
| Dimension | 36.7 x 22.7 x 11.2 mm |
| Weight | 15.0 gm 15.0 gm |
| Colors | Black/Graphite, Lunar White/Soft Gold, Steel Blue/Platinum |
| eSIM | No |
| Device | Android 9 or iOS 14 and higher |
| GPU | Unspecified |
| Size | 1.04 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 82.56 x 55.68 pixels |
| Protection | Unspecified |
| Brightness | 450 nits |
| Others | N/A |
| Features | Blood oxygen (SpO2), Breathing, ECG, Heart rate, Menstrual health tracking, Sleep, Step, Stress |
| Fitness Tracking | 20 workout modes |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| OS | Fitbit OS |
| UI Version | Unspecified |
| RAM | Unspecified |
| Storage | Unspecified |
| Speaker | No |
| Type | Accelerometer, Ambient Light, Blood oxygen, ECG, Optical heart rate, Temperature |
| WLAN | WiFi (deactivated, cannot be turned on) |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Charging | Magnetic charging |
| Battery Size | Unspecified |
| Features | N/A |
| Name | Fitbit app |
Fitbit Charge 5 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 23mm | Rs. 19,999 |
Fitbit Charge 5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


