OnePlus 10 Pro
4.7/5
expert Review


4.7/5
expert Review
Size
6.7 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 5G (4nm)
RAM
8/12GB LPDDR5
Single
32MP f/2.2, (1/2.74")
OnePlus 10 Pro Full Specification
| Date | Jan 11, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Number |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 163 x 73.9 x 8.6 mm |
| Weight | 200.5 gm |
| Build | Back: Corning Gorilla Glass Victus No IP Rating Frames: Aluminum Front: Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | Volcanic Black, Green |
| GPU | Adreno 730 |
| Single | 32MP f/2.2, (1/2.74") |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Resolution | 525 PPI pixel density 3216 x 1440 pixels 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 360Hz |
| Others | HDR10+, LTPO 2.0 |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 25 / 26 / 28 / 32 / 38 / 39 / 40 / 41 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 40 / 41 / 41 / 78 / 79 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 5G (4nm) |
| CPU | – 4x Cortex-A510 (1.80 GHz) Octa-core – 1x Cortex-X2 (3.0 GHz) – 3x Cortex-A710 (2.50 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | OxygenOS 12 |
| Promised Updates | 4 Years (Security Updates) 3 Years (Android Upgrades) |
| RAM | 8/12GB LPDDR5 |
| Storage | 128/256/512GB UFS 3.1 |
| Variant | 8/128GB, 8/256GB, 12/256GB, 12/512GB |
| SD Card | No |
| Triple | Telephoto : 8MP f/2.4, 3.3x Optical, OIS, 77 mm Primary : 48MP f/1.8, OIS, 23 mm (1/1.43") Ultrawide : 50MP f/2.2, 150° FoV, 14 mm |
| Features | Second-Gen Hasselblad Camera for Mobile |
| Video | 8K @ 30 fps, 4K @ 30/60/120 fps, 1080p @ 30/60/240 fps |
| Features | Second-Gen Hasselblad Camera for Mobile |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos audio |
| Type | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 3.1 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W Fast Charging |
| Wireless Charging | 50W Wireless Charging Reverse Wireless Charging |
| Features | OnePlus Connect |
OnePlus 10 Pro Overview:
Here, we will discuss the full specifications and price of the OnePlus 10 Pro.Design, Display
To begin with, the OnePlus 10 Pro features a 6.7-inch 2K AMOLED display with a refresh rate of 120Hz. This is backed by LTPO 2.0 technology, which allows the display to switch between 1 and 120Hz depending on the content. [gallery td_gallery_title_input="OnePlus 10 Pro" td_select_gallery_slide="slide" size="full" columns="2" ids="117359,117360"] The 10 Pro is noticeably different from its predecessor in terms of design. The camera module at the back blends into the frame seamlessly—similar to what we've first seen on the Galaxy S21 series.Performance
Now, given that it's the company's flagship product of the year, it's unsurprising that the OnePlus 10 Pro arrives with Qualcomm's latest Snapdragon 8 Gen 1 processor. Similarly, it includes a 340 sq.cm surface area covered vapor chamber cooling to keep thermals under control. The memory option includes up to 12GB of LPDDR5 RAM and up to 256GB of UFS 3.1 storage. In terms of software, it boots on OxygenOS based on Android 12.Camera, Others
Moving on to the cameras, there are three on the back: a 48MP primary lens, a 50MP ultrawide (150° FOV), and an 8MP telephoto lens. Both the primary and telephoto camera enjoys OIS for steady footage. And, not to forget, like last year's OnePlus 9 series, there's Hasselblad color calibration on these cameras too. Furthermore, the OnePlus 10 Pro features a 5000mAh battery with support for 80W wired and 50W wireless charging. For audio, it has a stereo speaker setup with Dolby Atmos support.OnePlus 10 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 1,34,999 |
OnePlus 10 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Samsung Galaxy S22, S22 Plus Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/02/Samsung-Galaxy-S22-Plus-Price-in-Nepal-2022.jpg)
