Realme GT 2 Pro
4.7/5
expert Review



4.7/5
expert Review
Size
6.7 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 5G (4nm)
RAM
8/12GB LPDDR5
Single
32MP, Sony IMX615, f/2.4, 80.6° FoV
Realme GT 2 Pro Full Specification
| Date | January 4, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Realme GT |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 163.2 x 74.7 x 8.18 mm |
| Weight | 189 / 199 gm |
| Build | Frames: Aluminum No IP rating Back: Biopolymer material Front: Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | Paper White, Paper Green, Steel Black |
| GPU | Adreno 730 |
| Single | 32MP, Sony IMX615, f/2.4, 80.6° FoV |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | LTPO 2.0 AMOLED |
| Resolution | 525 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio 3216 x 1440 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 1000Hz (Instantaneous) |
| Brightness | 1400 nits (Peak) |
| Others | 100% DCI-P3, HDR10+, Dolby Vision, LTPO 2.0, DisplayMate A+ |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 25 / 26 / 28 / 34 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 5G (4nm) |
| CPU | – 3x Cortex-A710 (2.50 GHz) – 4x Cortex-A510 (1.80 GHz) Octa-core – 1x Cortex-X2 (3.0 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | Realme UI 3.0 |
| Promised Updates | 3 years of OS updates 4 years of security updates |
| RAM | 8/12GB LPDDR5 |
| Storage | 128/256/512GB |
| Variant | 8/128GB, 8/256GB, 12/256GB, 12/512GB |
| SD Card | No |
| Triple | Ultrawide : 50MP, f/2.2, 150º FoV, 1/2.76" Primary : 50MP, f/1.8, Sony IMX766 1/1.56″, OIS, EIS Microscopic : 2MP, f/3.3, 20mm, AF, 40x magnification |
| Features | Street Photography Mode, 150° Ultra Wide-angle, Fish-eye Mode, Tilt-shift, Starry Mode, Microscope |
| Video | 8K @ 24fps, 4K @ 30/60fps, 1080p @ 30/60/240fps, gyro-EIS |
| Features | Portrait Bokeh, Time-lapse, Panoramic View, Super Nightscape, Bokeh Adjustment, Portrait Distortion Correction |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Hi-Res Audio, Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color spectrum |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 65W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | TCO 9.0 certification, 360° NFC, Heart Rate Measurement, HyperSmart Antenna Switching |
Realme GT 2 Pro Overview:
Design, Display
The Realme GT 2 Pro is a slim and light phone that measures 8.2mm and weighs around 189 grams. The company collaborated with Naoto Fukasawa, a Japanese industrial designer, to design a rear panel made of bio-based material. Because the material utilized is paper, Realme refers to it as a "Paper Tech Master Design."

Performance
The phone is powered by Qualcomm's flagship 8 Gen 1 processor. It utilizes the new Armv9 architecture and 4nm technology, providing 20% faster CPU performance and up to 30% better GPU performance. To keep the temperature in check, Realme has used a 4129 mm² vapor chamber cooling. Realme GT 2 Pro uses LPDDR5 RAM and UFS 3.1 storage and is configurable for up to 12GB of RAM and 512GB of ROM.
Cameras, Others
The Realme GT 2 Pro houses three sensors in a rectangular camera bump. The phone has two 50MP cameras, one of which is among the world's first 150° FoV sensors on a smartphone. Moreover, the primary Sony IMX766 sensor supports optical image stabilization (OIS) and electronic image stabilization (EIS). Furthermore, there is a 2MP microscope lens capable of up to 40x magnification. Over on the front, a 32MP Sony IMX615 sensor is housed inside the punch-hole cutout.

Realme GT 2 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 1,09,999 |
Realme GT 2 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

