Samsung Galaxy A53 5G
4.5/5
expert Review




4.5/5
expert Review
Size
6.5 inches
Chipset
Samsung Exynos 1280 (5nm)
RAM
6/8GB LPDDR4X
Single
32MP f/2.2, PDAF, 26 mm (1/2.8")
Samsung Galaxy A53 5G Full Specification
| Date | Mar 21, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 159.6 x 74.8 x 8.1 mm |
| Weight | 189 gm |
| Build | IP67 dust/water resistant Back: Polycarbonate Front: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Polycarbonate |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Peach, Awesome Blue |
| GPU | Mali-G68 |
| Single | 32MP f/2.2, PDAF, 26 mm (1/2.8") |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | 2400 x 1080 pixels 405 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Others | HDR10+ |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 20 / 26 / 28 / 32 / 38 / 39 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 78 |
| Chipset | Samsung Exynos 1280 (5nm) |
| CPU | – 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) Octa-core – 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | One UI 4.1 |
| Promised Updates | 4 Years (Android Upgrades) 5 Years (Security Updates) |
| RAM | 6/8GB LPDDR4X |
| Storage | 128/256GB |
| Variant | 6/128GB, 8/128GB, 8/256GB |
| SD Card | Up to 1TB |
| Quad | Primary : 64MP f/1.8, OIS, 26 mm Ultrawide : 12MP f/2.2, 123° FoV Depth : 5MP f/2.4 Macro : 5MP f/2.4 |
| Features | Auto Framing, AI Stereo Depth Map, Single Take |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps; gyro-EIS |
| Features | Autofocus |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos audio |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic, Gyro, Hall, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging |
| Features | Samsung Knox Security, Samsung Wallet |
Samsung Galaxy A53 Overview, Price:
Here, we will discuss the full specifications and price of the Samsung Galaxy A53 5G.
Design, Display
Compared to its predecessor, Samsung has made little to no design changes on the new Galaxy A53 5G. The phone has a similar-looking rectangular camera bump with a matte finish on the back while the front has a punch-hole cutout in the center. It measures 8.1mm thick and weighs 189 grams. Likewise, the available color options are Awesome Black, Awesome White, Awesome Peach, and Awesome Blue.

Performance
Moving on, the Galaxy A53 5G is powered by the in-house Exynos 1280 chipset. It's the company's latest mid-range silicon fabricated on a 5nm process and is aimed to enhance the overall multitasking experience. Similarly, the memory option includes up to 8GB of RAM and up to 256GB of internal storage. The handset also supports Samsung's "RAM Plus" feature, allowing RAM expansion up to 16GB.

Cameras, Others
Camera-wise, there's a quad-camera setup at the back led by a 64MP primary lens with optical image stabilization. Accompanying this is a 12MP ultrawide, a 5MP macro, and a 5MP depth camera. The 32MP camera on the front is housed on the aforementioned notch for selfies and clearer video calls. Besides this, the phone enjoys an IP67 rating making it dust and water-resistant. The Galaxy A53 5G can reach 50% in 30 minutes as its 5000mAh battery supports 25W fast charging. Check out the full specifications and price of the Samsung Galaxy A53 5G below:
Samsung Galaxy A53 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 57,499 |
| 8GB+128GB | Rs. 57,499 |
Samsung Galaxy A53 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Samsung Galaxy A33 5G Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/03/Samsung-Galaxy-A33-5G-Price-Nepal.jpg)