Samsung Galaxy M15 5G
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Size
6.5 inches
RAM
6GB
Single
13MP, f/2.0
Battery Type
Li-Po 6000 mAh, non-removable
Samsung Galaxy M15 5G Full Specification
| Date | March, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Galaxy M |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 160.1 x 76.8 x 9.3 mm |
| Weight | 217 g ( |
| Build | Back: Plastic No IP rating Frames: Plastic Front: Glass |
| Colors | Light Blue, Dark Blue, Gray |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Single | 13MP, f/2.0 |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | 396 PPI pixel density 19.5:9 ratio aspect ratio 2340 x 1080 pixels |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 800 nits |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | B1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 20 / 26 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 78 |
| CPU | – 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) – 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| OS | Android 13 |
| UI Version | One UI 6 |
| Promised Updates | 4 years of OS updates 5 years of security updates |
| Chipser | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Variant | 6/128GB |
| SD Card | Yes (Dedicated) |
| Triple | Depth : 2MP, f/2.2 Macro : 2MP, f/2.4 Primary : 50MP, f/1.8, PDAF |
| Features | Live Focus, Macro |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Mono) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic, Gyro, Light, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, WiFi Direct |
| Bluetooth | 5.3 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Charging |
| Wireless Charging | No |
Samsung Galaxy M15 5G Overview
Design and Display
In terms of design, there isn’t much going on. This phone comes in the classic Galaxy blueprint. Meaning, it has a monotone finish with three camera cutouts vertically stacked on top of one another. The Samsung Galaxy M15 5G features a chequered pattern on the back and ships in Light Blue, Dark Blue, and Grey colours. On the front, you get a 6.5-inch screen surrounded by thick bezels. However, you do get a Super AMOLED panel here. It is one of the best panels in the market, so the viewing experience should be pleasant on this phone. Moreover, the Samsung Galaxy M15 5G has an FHD+ resolution spanning 1,080 x 2,340 pixels. It also offers a 90Hz refresh rate, a colour depth of 16 million, and a brightness of up to 800 nits.
Performance
Samsung has not mentioned outright which chip the Galaxy M15 5G is running on. They do mention that the processor has eight cores, 5G capability, and a peak clock speed of 2.2GHz. Based on this information, sources have determined the chipset to be MediaTek Dimensity 6100+, which is relatively fresh at this time. Other than that, the Samsung Galaxy M15 5G comes in a single 6GB + 128GB configuration in Nepal. The storage is on the lower end by 2024 standards, but, thankfully you can expand it up to a terabyte via MicroSD card. Moreover, it boots on Android 14 with OneUI on top. As such, it offers a full Galaxy experience, complete with four years of OS updates and five years of security patches.
Camera and the rest
In the optics department, you get three shooters on the back led by a 50MP main camera. It is further coupled with two auxiliary units comprising of a 5MP ultrawide sensor, and a 2MP macro lens. The lattermost one is just a placeholder camera that you won’t get much utility out of. Meanwhile, on the front, you get a 13MP selfie shooter. The Samsung Galaxy M15 5G draws its power from a large 6,000 mAh battery. You get 25W of wired charging here and Samsung Nepal is providing it for free. Additionally, it comes with dual-SIM 5G cellular, dual-band WiFi, Bluetooth v5.3, five-way navigation, and NFC support for wireless connectivity. In the meantime, you get a USB 2.0 Type-C as well as a 3.5mm stereo headphone jack for wired connections.
Samsung Galaxy M15 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 25,999 |
Samsung Galaxy M15 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison



