With the start of the Mi Festival, we saw a bunch of deals and offers along with some new product launches. What caught our attention was the Mi Notebook Air. Based on the queries we received, I assume a lot of us were waiting for this device to launch. Now, both the Mi Notebook Air 13.3 and 12.5 are officially here in Nepal. Mi Notebook Air is an ultrabook that looks sleek and aesthetics wise is similar to MacBook. The only thing that says it's a Mi Notebook is the Mi branding on the front instead of the MacBook branding. Ultrabooks are perfect for those needing a light and portable computers for their daily work. Among the two, the smaller 12.5inch Mi Notebook Air is the lighter one but the weight difference between the two isn't that significant.
Mi Notebook Air 12.5
Mi Notebook Air 12.5, as the name suggests, comes with a 12.5 inch Full HD display(1080 x 1920) with the pixel density of 176ppi. The ultrabook weighs just 1.07kg with aluminum construct making it lighter than the Macbook Air. It comes with 4 ports altogether, one USB C port for charging and data syncing, one HDMI Port, one USB3.0 port, and a headphone jack. For an ultrabook that's adequate ports, but there could have been more(an SD card slot). The USB C port supports 4K at 30Hz for external displays. You also get a full-size trackpad without buttons. It is running on Windows 10 Home Edition.

Mi Notebook Air 12.5 Price in Nepal
Xiaomi Mi Notebook Air 12.5 carries a price tag of Rs.84,999 in Nepal. This price is for the 4GB RAM and 128GB SSD variants.
Specifications of Xiaomi Mi Notebook Air 12.5
| Weight | 1.07kg |
| Display | 12.5 ″ FHD full HD 276.5mm × 155.6mm |
| Resolution | 1080 x 1920 (176 PPI) |
| Contrast ratio | 600: 1 |
| Border and screen proportion | 5.71mm 78.6% |
| Processor | Intel ® Core ™ m3 |
| Highest frequency | 2.2GHz |
| Graphics card | Intel ® HD Graphics 515 integrated graphics |
| RAM | 4GB |
| SSD | 128GB SATA |
| Camera | 1MP camera 1280 x 720 video calls |
| Audio | Realtek ALC233 AKG Customised dual speaker |
| Video output | USB Type-C and HDMI supports 1080p resolution ( 60Hz) 4K resolution (30Hz) |
| Cache | 4MB |
| Battery type | Lithium-ion polymer battery |
| Battery capacity | 600Wh / L 37 watts |
| Battery performance | Online video playback 9.5 hours Local video playback 7.5 hours Web browsing 7.5 hours |
| Operating System | Windows 10 |
| Wireless | Wi-Fi 802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible maximum speed up to 867Mbps |
| Bluetooth | 4.1 |
| Interface | USB Type-C x 1 USB 3.0 x 1 HDMI port x 1 3.5mm jack x 1 |
Mi Notebook Air 13.3
Mi Notebook Air 13.3 is pretty similar to its smaller sibling but with a slightly big footprint. It also comes with a Full HD display (1080 X 1920 ) with the pixel density of 166PPI. This ultrabook is still lighter than the Macbook Air weighing just 1.28Kg. It comes with all the similar ports as the 12.5 version. It has one USB C port for charging and data syncing, one HDMI Port, two USB 3.0, ports, and a headphone jack and again without an SD Card reader. The USB C port supports 4K at 30Hz for external displays.

Xiaomi Mi Notebook 13.3 Price in Nepal
Xiaomi Mi Notebook 13.3 price in Nepal is Rs.1,17,999. You can purchase it from Xiaomi retail outlets all over Nepal. This variant comes with 8GB RAM and 256GB storage.
Xiaomi Mi Notebook 13.3 Specifications
| Weight | 1.28kg |
| Display | 13.3 ″ FHD full HD 293.76mm x 165.24mm |
| Resolution | 1080 X 1920 (166 PPI) |
| Contrast ratio | 800: 1 |
| Border and screen proportion | 5.59mm 80.1% |
| Processor | Intel ® Core ™ i5 |
| Highest frequency | 2.7GHz |
| Graphics card | NVIDIA GeForce 940MX discrete graphic |
| RAM | 8GB RAM |
| SSD | 256GB PCIe × 4 NVMe SSD + 1GB GDDR5 |
| Camera | 1MP camera 1280×720 video calls |
| Audio | Realtek ALC255 AKG Customised dual speaker 2Wx2 Dolby Audio ™ Premium Dolby sound — Advanced Edition |
| Video output | USB-C and HDMI support 1080p resolution (up to 60Hz) supports 4K resolution (30Hz) |
| Cache | 3MB |
| Battery type | lithium-ion polymer battery |
| Battery capacity | 578Wh / L 40 watts |
| Battery performance | Online video player 8 hours local video playback 7.5 hours Web browsing 7.5 hours |
| Operating System | Windows 10 |
| Wireless | Wi-Fi 802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible maximum speed up to 867Mbps |
| Bluetooth | Online video player 8 hours Local video playback 7.5 hours Web browsing 7.5 hours |
| Interface | USB-C x 1 USB 3.0 × 2 HDMI port x 1 3.5mm jack x 1 |
Conclusion
There is only a handful of Ultrabooks in Nepal and they are slightly pricier than the rest laptop bunch. Xiaomi Mi Notebooks looks great aesthetically and there's no competition for its lightness. Specifically, the Mi Notebook Air 12.5 which weighs just 1.07Kg. But for the price of lightness, you are getting a fairly underpowered processor which might not be adequate if your work needs a little more power. The Mi Notebook 13.3 is also a pretty good pick but if you look elsewhere then the Dell XPS 13 can be a great alternative or you can just get the Apple MacBook 13.3 Air. All and all these notebooks were targeted for the people who want a lighter computer for their daily commute without breaking their back carrying a hefty laptop. Xiaomi Mi Notebooks can be a perfect pick for anyone who has to travel and work.
Article Last updated: April 27, 2026



![Armaggeddon Monitors Price in Nepal [2026 Update]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Armaggeddon-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)




