Samsung Galaxy A23
3.5/5
expert Review




3.5/5
expert Review
Size
6.4 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm)
RAM
4/6/8GB LPDDR4X
Single
8MP, f/2.2
Samsung Galaxy A23 Full Specification
| Date | March 4, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 165.4 x 76.9 x 8.4 mm |
| Weight | 195 gm |
| Build | Back: Polycarbonate Front: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Plastic No IP rating |
| Colors | Awesome Black, Awesome Blue, Awesome Peach, Awesome White |
| GPU | Adreno 610 |
| Single | 8MP, f/2.2 |
| Size | 6.4 inches |
| Display Type | PLS TFT LCD |
| Resolution | 2408 x 1080 pixels 411 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 16m colors |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm) |
| CPU | – 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) – 4x Cortex-A73 (2.4 GHz) Octa-core |
| OS | Android 12 |
| UI Version | One UI 4.1 |
| Promised Updates | 2 years of OS udpates 4 years of security updates |
| RAM | 4/6/8GB LPDDR4X |
| Storage | 64/128GB |
| Variant | 4/64GB, 6/128B, 8/128GB |
| SD Card | Yes (Dedicated) |
| Quad | Depth : 2MP, f/2.4 Macro : 2MP, f/2.4 Primary : 50MP, f/1.8, OIS Ultrawide : 5MP, f/2.2, 123° FoV |
| Features | Nightography, Auto Framing, AI Stereo Depth Map, Single Take |
| Video | 1080p @ 30/120 fps |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Mono) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos audio |
| Type | Accelerometer, Gyro, Geomagnetic, Virtual Light, Virtual Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Samsung Knox Security |
Samsung Galaxy A23 Overview:
Design, Display
Design-wise, Galaxy A23 4G looks a lot like its predecessor. It has a polycarbonate body and is available in four "Awesome" color options: Peach, Black, White, and Blue. It measures 8.44mm in thickness and measures weighs around 195 grams. There is no official IP rating that you can find on more expensive A-series phones.

Performance
Under the hood, Samsung Galaxy A23 4G is powered by Qualcomm's Snapdragon 680 chipset. It is built on a newer 6nm process and brings two Cortex-A73 cores and six Cortex-A55 cores. The base variant of the A24 4G features 4GB of RAM and 64GB storage, whereas Samsung even offers 6 and 8GB variants with 128GB memory. The Samsung A23 5G boots on One UI 4.1 based on Android 12 right out the box. Samsung has even promised 2 years of Android updates and 4 years of security patches.
Cameras, Others
Moving on, the Galaxy A33 5G sports a quad rear camera setup. This includes a 50MP f/1.8 main sensor with OIS, an 5MP f/2.2 ultra-wide sensor with a 123° FoV, a 2MP macro, and a 2MP depth sensor.

Samsung Galaxy A23 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+64GB | Rs. 25,999 |
| 6GB+128GB | Rs. 29,999 |
Samsung Galaxy A23 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Samsung Mobile Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Samsung-Mobile-Price-in-Nepal.jpg)


