Samsung Galaxy A33 5G
4.2/5
expert Review




4.2/5
expert Review
Size
6.4 inches
Chipset
Samsung Exynos 1280 (5nm)
RAM
6/8GB LPDDR4X
Single
13MP f/2.2
Samsung Galaxy A33 5G Full Specification
| Date | Mar 17, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 159.7 x 74 x 8.1 mm |
| Weight | 186 gm |
| Build | Frames: Polycarbonate Back: Polycarbonate Front: Corning Gorilla Glass 5 IP67 dust/water resistant |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Peach |
| GPU | Mali-G68 |
| Single | 13MP f/2.2 |
| Size | 6.4 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | 2400 x 1080 pixels 20 : 9 aspect ratio 411 PPI pixel density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Infinity-U notch |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 20 / 26 / 28 / 32 / 38 / 39 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 78 |
| Chipset | Samsung Exynos 1280 (5nm) |
| CPU | – 2x Cortex-A78 (2.40 GHz) Octa-core – 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | One UI 4.1 |
| Promised Updates | 4 Years (Android Upgrades) 5 Years (Security Updates) |
| RAM | 6/8GB LPDDR4X |
| Storage | 128/256GB |
| Variant | 6/128GB, 8/128GB, 8/256GB |
| SD Card | Up to 1TB |
| Quad | Macro : 5MP f/2.4 Primary : 48MP f/1.8, OIS, 26 mm Ultrawide : 8MP f/2.2, 120° FoV Depth : 2MP f/2.4 |
| Features | Single Take, Night Mode, Photo Remaster, Object Eraser |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/120 fps |
| Features | Autofocus |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos audio |
| Type | Accelerometer, Gyro, Geomagnetic, Hall, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Samsung Knox Security, Samsung Wallet |
Samsung Galaxy A33 5G Overview, Price:
Here, we will discuss the full specifications and price of the Samsung Galaxy A33 5G.
Design, Display
Samsung Galaxy A33 5G brings a familiar design compared to last year's Galaxy A32. But while its predecessor's sensor layout stayed flat like that of the Galaxy S22 Ultra, the A33 5G now has a visible camera bump. As for the build quality, the handset has a polycarbonate back and frames. It phone weighs 186 grams while being 8.1mm thick. Moreover, it is also IP67 dust-and-water resistant.

Performance
The performance of the Galaxy A33 5G is driven by Samsung's in-house Exynos 1280 chipset. Its octa-core CPU architecture consists of two Cortex-A78 (2.4GHz) and six Cortex-A55 (2.0GHz) cores while Arm's Mali-G68 handles the GPU side of things. The phone can be configured with either 6GB or 8GB RAM and 128/256GB storage. Besides, it supports up to 1TB of external storage. Samsung Galaxy A33 5G boots on One UI 4.1 based on Android 12 right out the gate. The phone will receive 4 years of OS upgrades and 5 years of security updates as well.
Cameras, Others
Moving on, there's a quad rear camera setup here. This includes a 48MP f/1.8 main sensor with OIS, an 8MP f/2.2 ultra-wide lens with a 120° FoV, a 5MP macro, and a 2MP depth sensor.

Samsung Galaxy A33 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+128GB | Rs. 42,999 |
Samsung Galaxy A33 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Samsung Galaxy A33 5G Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/03/Samsung-Galaxy-A33-5G-Price-Nepal.jpg)
