Samsung Galaxy A52s
4.5/5
expert Review




4.5/5
expert Review
Size
6.5 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 778G (6nm)
RAM
6/8GB LPDDR4X
Single
32MP f/2.2, PDAF, 26 mm (1/2.8")
Samsung Galaxy A52s Full Specification
| Date | Aug 17, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | 189 gm |
| Build | Frames: Polycarbonate IP67 dust/water resistant Front: Corning Gorilla Glass 5 Back: Polycarbonate |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Green, Awesome Violet |
| GPU | Adreno 642L |
| Single | 32MP f/2.2, PDAF, 26 mm (1/2.8") |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | 405 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio 2400 x 1080 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Others | HDR10+ |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 20 / 26 / 28 / 32 / 38 / 39 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G (6nm) |
| CPU | –4x Cortex-A55 (1.9 GHz) – 3x Cortex-A78 (2.2 GHz) – 1x Cortex-A78 (2.4 GHz) Octa-core |
| OS | Android 11 (upgradable) |
| UI Version | One UI 3.1 |
| Promised Updates | At least 3 Years (Security Updates) 3 Years (Android Upgrades) |
| RAM | 6/8GB LPDDR4X |
| Storage | 128/256GB |
| Variant | 6/128GB, 8/128GB |
| SD Card | Up to 1TB |
| Quad | Depth : 5MP f/2.4 Macro : 5MP f/2.4 Primary : 64MP f/1.8, OIS, 26 mm Ultrawide : 12MP f/2.2, 123° FoV |
| Features | Autofocus, LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps; gyro-EIS |
| Features | Autofocus |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos Audio |
| Type | Accelerometer, Gyro, Geomagnetic, Hall, RGB Light, Virtual Proximity |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 1500 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Samsung Knox Security, Samsung Wallet |
Samsung Galaxy A52s 5G Overview, Price:
Here, we will discuss the full specifications and price of the Samsung Galaxy A52s 5G.Design, Display
The Galaxy A52s has a 6.5-inch Super AMOLED display with Full HD+ resolution, 120Hz refresh rate, and a touch sampling rate of 240Hz. The display is covered by Corning Gorilla Glass 5, and the smartphone is dust and water-resistant according to IP67 standards.
Performance
Under the hood, the smartphones is powered by a Qualcomm Snapdragon 778G chipset. It's an 6nm mobile platform which features 4 x Cortex-A78 cores and 4 x Cortex-A55 cores. This make Galaxy A52s a reliable day-to-day performer. The SoC is coupled with either 6GB or 8GB of RAM with 128GB and up to 256GB of internal storage. Not to forget, one can expand the storage as the phone enjoys a microSD card slot. On the software front, at the time of launch, the Galaxy A52s boots on Android 11 with Samsung's OneUI 3.1 on top. As per reports, Samsung has already pushed Android 12 update while it will continue receving platform upgrades till Android 14.Cameras, Others
On to the cameras, here, you get a quad-camera setup led by a 64MP primary sensor. Accompanying this is a 12MP ultrawide lens, and a couple of 5MP macro and depth sensors. For selfies, there's a 32MP camera on the front. Beside this, juicing the phone is a 4500mAh battery with support for 25W fast charging. The A52s is a capable multimedia consumption device too—thanks to stereo speaker setup that goes with a contrast-rich AMOLED panel. Check out the full specifications and price of the Samsung Galaxy A52s 5G below:Samsung Galaxy A52s Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB+128GB | Rs. 49,999 |
| 8GB+128GB | Rs. 51,999 |
Samsung Galaxy A52s User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Samsung Galaxy A33 5G Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/03/Samsung-Galaxy-A33-5G-Price-Nepal.jpg)

