Realme Narzo 50A
3.9/5
expert Review


3.9/5
expert Review
Size
6.5 inches
Chipset
MediaTek Helio G85 (12nm)
RAM
4GB LPDDR4X
Single
8MP, f/2.0
EMI not available
Realme Narzo 50A Full Specification
| Date | Sept 24, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Realme Narzo |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 164.1 x 75.5 x 8.5 mm |
| Weight | 194 gm |
| Build | Front: Glass Back: Polycarbonate Frames: Polycarbonate |
| Colors | Oxygen Green, Oxygen Blue |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Single | 8MP, f/2.0 |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 20 : 9 aspect ratio 270 PPI pixel density 1600 x 720 pixels |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 570 nits (Peak) |
| Others | Sunlight Mode |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B 1 / 3 / 5 / 8 / 38 / 40 / 41 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU | – 6x Cortex-A55 (1.8 GHz) Octa-core – 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) |
| OS | Android 11 |
| UI Version | Realme UI 2.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 64/128GB |
| Variant | 4/64GB, 6/128GB |
| SD Card | Yes |
| Triple | Primary : 50MP, f/1.8, PDAF Portrait : 2MP f/2.4 Macro : 2MP f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080p @ 30/60fps |
| Features | Panorama, Portrait, AI Beauty |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Rear-mounted |
| Face Unlock | AI Face Recognition |
| Speaker | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Light, Magnetic induction, Proximity |
| WLAN | WiFi (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Beidou, GLONASS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Reverse charging |
Realme Narzo 50A Overview:
Design, Display
Realme Narzo 50A brings a 6.5-inch HD+ screen with a waterdrop notch at the top. The phone has noticeable bezels around the screen that result in an 88.7% screen-to-body ratio. Further, the screen can get as bright as 570 nits peak brightness under the sunlight mode.

Performance
Under the hood, Realme Narzo 50A packs the MediaTek Helio G85 chipset. Talking about the CPU, it has two Cortex-A75 (@2.0GHz) and six Cortex-A55 (@1.8GHz). Likewise, the chipset even has support for MediaTek's HyperEngine gaming technology. The phone boots on Realme UI 2.0 based on Android 11.
Cameras, Others

Realme Narzo 50A Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Realme Narzo 50A - 4GB - 64GB | Rs. 0 |
| Realme Narzo 50A - 4GB - 64GB | Rs. 0 |
| Realme Narzo 50A - 4GB - 64GB | Rs. 0 |
| Realme Narzo 50A - 4GB - 64GB | Rs. 0 |
Realme Narzo 50A User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


