Samsung Galaxy A73 5G
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Size
6.7 inches
Chipset
Samsung Snapdragon 778G (6nm)
RAM
6/8GB LPDDR4X
Single
32MP f/2.2
Samsung Galaxy A73 5G Full Specification
| Date | Mar 21, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 163.7 x 76 x 7.6mm |
| Weight | 181gm |
| Build | Front: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Polycarbonate IP67 dust/water resistant Back: Polycarbonate |
| Colors | Green, Black, White |
| GPU | Adreno 642L |
| Single | 32MP f/2.2 |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Resolution | 2400 x 1080 pixels 20 : 9 aspect ratio 393 PPI pixel density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Others | Ambient light adaptive tone control (ATC) |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / CDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / DCS 1800 / PCS 1900 |
| 3G Bands | UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 20 / 26 / 28 / 32 / 38 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 2 / 3 / 5 / 7 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 78 |
| Chipset | Samsung Snapdragon 778G (6nm) |
| CPU | – 1x Cortex-A78 (2.5 GHz) Octa-core – 3x Cortex-A78 (2.0 GHz) – 4x Cortex-A55 (1.9 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | One UI 4.1 |
| Promised Updates | 4 Years (Android Upgrades) 5 Years (Security Updates) |
| RAM | 6/8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB/256GB |
| Variant | 6/128GB, 8/128GB, 8/256GB |
| SD Card | Upto 1TB |
| Quad | Macro : 5MP f/2.4 Depth : 5MP f/2.4 Ultrawide : 12MP f/2.2 Primary : 108MP f/1.8, OIS |
| Features | Detail Enhancer, Fun Mode, One Take, Object Eraser |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Features | Portrait |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos audio |
| Type | Accelerometer, Fingerprint, Gyro, Geomagnetic, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | Not Supported |
| Features | Samsung Knox Security, Samsung Wallet |
Samsung Galaxy A73 Overview, Price:
Design, Display
Samsung has made little to no change to the design of the Galaxy A73 5G. It sports a 6.7" Super AMOLED Plus panel with 120Hz refresh rate and Gorilla Glass 5 protection. There is an optical fingerprint scanner underneath the sAMOLED+ panel for biometrics. The phone measures 7.6mm in thickness and weighs around 181 grams.

Performance
Moving on, the Galaxy A73 5G is powered by Qualcomm's Snapdragon 778G chipset. It brings some significant performance boost over the 720G in the A72. Built on a 6nm process, Snapdragon 778G brings Cortex-A78 and Cortex-A55 cores in a 1+3+4 configuration. On the software front, Samsung Galaxy A73 5G ships with Android 12 with One UI 4.1 out of the box. It will receive 4 major Android updates and 5 years of security patches further down the line.
Cameras, Others
Camera-wise, Galaxy A73 5G flaunts a quad-camera setup, enclosed by a rectangular camera bump. Leading the lineup is Samsung's 108MP primary camera. It even has support for Optical Image Stabilization (OIS) for steadier photos and videos. Accompanying it is a 12MP ultrawide, 5 MP macro, and a 5 MP depth camera. There is a 32MP camera on the front for selfies and video calls. The phone even has stereo speakers with Dolby Audio support. However, it misses out on the 3.5mm headphone jack. Besides this, Samsung Galaxy A73 5G enjoys an IP67 dust and water resistance, making it water and dust-resistant. It packs a 5,000mAh battery with support for 25W fast charging. However, you will have to buy the adapter separately as Samsung doesn't include any accessories in the box.
Samsung Galaxy A73 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 75,999 |
Samsung Galaxy A73 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Samsung Galaxy A33 5G Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/03/Samsung-Galaxy-A33-5G-Price-Nepal.jpg)