The Galaxy Watch Active 2 has made its way into Nepal. It is the successor of a 6-months old Galaxy Watch Active which was launched for Rs. 29,490 some 6-months ago. The Galaxy Watch Active 2 offers an updated design with new features over Watch Active. Anyways, the Galaxy Watch Active 2 is here and its official price in Nepal has been unveiled too. Though Galaxy Watch Active and Watch Active 2 may look similar, some minor changes await under-the-hood. Changes such as the presence of ECG tracker and digital bezels would be a few of the many. These changes might just pull you away from the Fitbits and Apple Watches.
Samsung Galaxy Watch Active 2 Overview
Basically, the Galaxy Watch Active two is available in two variants. A Bluetooth model and a Bluetooth + LTE model. They both are available in 40mm as well as in 44mm sizes. Only the Bluetooth 44mm version is available in Nepal


Samsung Galaxy Watch Active 2 specs:
| Display | 44mm: 1.4” 40mm: 1.2” Super AMOLED, 360x360 resolution, Corning Gorilla Glass DX+ |
| Strap | 20mm interchangeable |
| Chipset | Dual-core Exynos 9110 at 1.15GHz |
| RAM | 768MB; 1.5GB (on LTE) |
| Storage | 4GB |
| Battery | 44mm: 340mAh 40mm:247mAh WPC-based wireless charging |
| Connectivity | Bluetooth 5.0, Wi-fi b/g/n, NFC, A-GPS/Glonass/Beidou |
| Software | Tizen OS |
| Compatibility | Android: 5.0 or higher, RAM 1.5GB and above, iPhone: iPhone 5 and above, iOS 9.0 or above |
| Dimension and weight | Aluminum 44mm: 44x44x10.9T, 30g Aluminum 40mm: 40x40x10.9T, 26g |
| Colors | Aluminum: Cloud Silver, Aqua Black, Pink Gold with FKM |
Samsung Galaxy Watch Active 2 Price in Nepal
The Galaxy Watch Active 2 official price in Nepal is Rs. 38, 999. This price is for the 44mm non-LTE version. It is available from official Samsung outlets and mobile retail shops all over Nepal.
| Smart Watch Name | Price in Nepal | Available Stores |
| Samsung Galaxy Watch Active 2 | Rs. 38,999 | Samsung mobile stores |
Article Last updated: April 27, 2026



-Price-in-Nepal.jpg)




